Pięć roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze
Wybierając kwiaty do domu często kierujemy się kwestiami estetycznymi - ich wyglądem lub zapachem. Nie zwracamy natomiast uwagi na to, co najważniejsze - na ich wpływ na powietrze, a zarazem na nasze zdrowie. Mało kto wie, ale większość roślin doniczkowych skutecznie usuwa z powietrza szkodliwe toksyny i substancje, a także tzw. smog elektromagnetyczny, który emitują urządzenia elektryczne i elektroniczne. Dlatego w naszych domach, a także w zamkniętych miejscach pracy powinno być wiele roślin. Poniżej przedstawiamy pięć tych, które najlepiej oczyszczają powietrze. Każdy z nas powinien mieć je w swoim domu.

Składniki
Co szkodliwego znajduje się w powietrzu?

Mimo że powietrze, którym oddychamy codziennie, może wydawać nam się z pozoru czyste, tak naprawdę gromadzi wiele niebezpiecznych toksyn, które pochodzą z różnych źródeł. Te szkodliwe substancje utrudniają nam oddychanie, zaburzają prawidłową pracę mózgu, a nawet mogą być przyczyną poważnych schorzeń. By tego uniknąć, należy regularnie oczyszczać powietrze urządzeniami filtrującymi, a także postawić w domu i miejscu pracy dużo roślin, które wchłaniają toksyny. Oto kilka najbardziej szkodliwych substancji, z którymi rośliny radzą sobie doskonale.
• Benzen – uznawany za jedną z najgroźniejszych trucizn przemysłowych. Potwierdzono, że jest toksyczny i rakotwórczy. Używany jest do produkcji tworzyw sztucznych (m. in. farby, lakierów i klejów);
• Trichloroeten – toksyczna substancja, będąca podstawowym składnikiem rozpuszczalników;
• Ksylen – jest silnie trujący. Dodaje się go do lakierów oraz środków do konserwacji drewna;
• Toluen – silnie toksyczny związek. Występuje w farbach, klejach, środkach czyszczących i perfumach;
• Amoniak – stosowany najczęściej w gospodarstwach domowych. Nadmierne wdychanie amoniaku może wywołać bóle głowy, zaburzenia oddychania, a nawet obrzęk płuc;
• Formaldehyd – to silny środek konserwujący, który zawiera większość kosmetyków. Formaldehyd działa wyjątkowo szkodliwie na układ oddechowy.
Składniki
Bluszcz pospolity

Mimo że to chwast, prezentuje się bardzo okazale. Nie tylko na ogrodzeniach, ale także w pomieszczeniach mieszkalnych, szczególnie w kuchniach i w salonach. Bluszcz często wykorzystywany jest jako roślina ozdobna. Doskonale wchłania: benzen, tlenek węgla, formaldehyd i trichloroeten. Ponadto, usuwa resztki odchodów i nieprzyjemne zapachy. Stąd sprawdzi się w kuchni i łazience.
Palma bambusowa
Palma bambusowa, zwana również palmą Areką, to mała roślina, ale o silnym działaniu oczyszczającym! Areka pochłania większość szkodliwych substancji z powietrza, dostarcza duże ilości tlenu, a przy tym wygląda bardzo okazale. Koniecznie postaw ją w swojej kuchni lub w miejscu pracy. Ułatwi oddychanie, poprawi koncentrację, a ty będziesz wydajniej pracować!
Składniki
Figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty, zwany popularnie fikusem, to dosyć znana roślina, szczególnie w Polskich domach. Warto ją mieć, gdyż udowodniono, że usuwa szkodliwe: tlenek węgla, formaldehyd i trichloroeten. Fikusy dosyć szybko rosną, dlatego najlepiej postawić je w miejscu, gdzie będą miały do tego warunki, na przykład w dużym salonie lub przedpokoju.
Aloes
Aloes to zdecydowanie jedna z najzdrowszych roślin. Jego właściwości oczyszczające, antybakteryjne i lecznicze do wieków doceniane są na całym świecie. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że doskonale filtruje powietrze. Szczególnie dobrze wchłania benzen i formaldehyd. Aloes najlepiej postawić na parapecie, gdyż bardzo lubi słońce.
Składniki
Chryzantemy

Co prawda chryzantemy kwitną jedynie przez sześć tygodni, ale nawet w tym krótkim czasie warto wykorzystać ich właściwości oczyszczające powietrze. Chryzantema świetnie radzi sobie z usuwaniem formaldehydu, ksylenu, benzenu oraz amoniaku. Poza tym chryzantema pięknie pachnie i wygląda. Idealnie sprawdzi się jako ozdoba do salonu.
Te rośliny powinny znaleźć się w każdym domu i biurze. Warto w nie zainwestować, by cieszyć się czystym powietrzem i zdrowiem!