Reklama

Pij, gdy wątroba niedomaga. Przyniesie ulgę przeciążonemu żołądkowi

Lecznicze właściwości rumianku znane były nie tylko naszym babciom. Historia tej rośliny jest dużo bardziej imponująca, a jej walory miał uznawać już Hipokrates, znany jako ojciec medycyny. Doceniane są pielęgnacyjne właściwości i zbawienny wpływ na skórę, ale rumianek do picia również cechuje się wszechstronnym działaniem. W jakich ilościach można go spożywać i w jaki sposób przysłuży się ciału? Miej go pod ręką nie tylko po obfitych biesiadach.

Kilka słów o rumianku pospolitym

Występuje powszechnie w całej Europie, na roślinę można trafić również w Ameryce Północnej, Azji oraz w Australii. Rumianek pospolity lubi światło, ale ma niewielkie wymagania glebowe, dlatego często można spotkać go na nieużytkach, polach, łąkach czy w przydomowych ogródkach. Jednak biorąc pod uwagę jego wszechstronne zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetologii, coraz częściej jest uprawiany na specjalnych plantacjach.

Wrzuć do herbaty jak cytrynę. Dostarczą witaminę C, rutynę i antyoksydanty

Reklama

Kiedy zbierać rumianek?

Najcenniejszym surowcem zielarskim są biało-żółte koszyczki kwiatowe. Rumianek kwitnie od maja do początku września. By skorzystać z pełni jego właściwości leczniczych, zaleca się zbierać roślinę w początkowym etapie kwitnienia, przypadającym na maj-sierpień. Wybierz słoneczny dzień i popołudniową porę. Właśnie wtedy w rumianku znajduje się najwięcej substancji czynnych. Pamiętaj też o odpowiednim wyborze miejsca. Unikaj lokalizacji, w których rumianek rośnie w pobliżu ruchliwych dróg. Zanieczyszczenia skreślają go z listy korzystnych dla zdrowia roślin.

Suszenie rumianku nie należy do trudnych zadań. Wystarczy, że kwiaty umieścisz w zacienionym i przewiewnym miejscu. Warto zapewnić im temperaturę około 35°C. Po tym czasie przechowuj suszony rumianek w papierowej torebce, z dala od wilgoci.

Nawyki, które ekspresowo uwalniają od krępujących wzdęć

Co daje picie rumianku? Jego wszechstronność cię zaskoczy

Spożywanie rumianku zapewne w pierwszym momencie kojarzy się jako remedium na problemy żołądkowe. Jest to bardzo dobry trop, ponieważ rumianek pomaga na ból brzucha, redukując nadmierne skurcze mięśni gładkich w układzie pokarmowym. Ułatwia wypróżnienia, niweluje wzdęcia i zgagę, pomaga szybciej uporać się z biegunką. Wykazuje też działanie łagodzące w przypadku wrzodów żołądka. Na co jeszcze pomaga rumianek?

  • Zmniejsza dolegliwości bólowe pojawiające się w trakcie miesiączki.
  • Okazuje się naturalnym wsparciem podczas infekcji, zbijając gorączkę oraz działając przeciwzapalnie i odkażająco.
  • Ma właściwości uspokajające, koi zszargane nerwy. Picie rumianku zaleca się zwłaszcza wieczorem dla wyciszenia, ułatwienia zasypiania i poprawy jakości snu.
  • Czy rumianek jest dobry na wątrobę? Jak najbardziej! Wspomaga jej pracę, ułatwiając eliminację toksyn z organizmu.
  • Działanie rumianku docenisz również ze względu na ochronny wpływ na trzustkę. Pomaga też w zapobieganiu gwałtownym skokom poziomu cukru we krwi.

Jak zrobić napar z rumianku? Kiedy go pić?

Przygotowanie leczniczego napoju jest dziecinnie proste. Wystarczy, że łyżeczkę suszonego surowca zalejesz gorącą wodą i odstawisz na 15 minut. W tym czasie napar z rumianku nabierze mocy, a ty w pełni wykorzystasz jego potencjał.

Kiedy pić rumianek? Jak zostało wspomniane, dobrym pomysłem jest wypicie naparu przed snem. Poleca się go również po obfitych posiłkach, podczas których na stołach królują obfite i ciężkostrawne dania. Unikniesz problemów ze wstaniem od stołu.

Czy nadmiar rumianku szkodzi?

Mamy dobrą wiadomość — łagodny rumianek nawet w dużych ilościach nie daje efektów ubocznych. Trzeba jednak pamiętać, że przesada nie jest wskazana i dotyczy to wszystkich ziół. Ze spokojem możesz raczyć się 3-5 filiżankami w ciągu dnia.

Jeśli na stałe przyjmujesz jakiekolwiek leki, spożywanie rumianku warto skonsultować z lekarzem. Każda naturalna kuracja może wchodzić w interakcję z niektórymi preparatami, więc lepiej mieć pewność, że sobie nie szkodzisz.

Polecamy:

Chałwa: Przysmak na bazie nasion w walce z cholesterolem

Wypatruj i zbierz, jak tylko się pojawi. Wzmacnia żyły i wspomaga trawienie

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy