Piwonia – zdobi i leczy
Czerwiec rozkwita z rozmachem. Zdobią go dostojne i wyraziste kwiaty piwonii, zupełnie inne od subtelnej majowej konwalii. Piwonią symbolizuje siłę i witalność. Oprócz walorów dekoracyjnych roślina ma szereg właściwości leczniczych. Medycyna ludowa chętnie wykorzystywała piwonię jakoś środek uspokajający, rozkurczowy i regulujący metabolizm.
Okazałe kwiaty piwonii cieszą oczy różnymi kolorami. Piwonia rozkwita purpurą, różem, bielą, żółcią, a nawet fioletem.
Surowcem zielarskim są nie tylko kwiaty, ale też nasiona i korzenie rośliny. Kwiat cieszy się dużym uznaniem w Azji Wschodniej. Chińczycy uważają, że piwonia oczyszcza krew i zapewnia zdrowie kobiecych organów rozrodczych.
Wartości odżywcze
Roślina obfituje w olejki eteryczne, cukry, śluzy, garbniki i liczne składniki mineralne: magnez, sód, potas, żelazo, miedź, chrom, nikiel, molibden, tytan, wolfram. Zawiera glikozyd: salicynę o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz alkaloid: peregninin.
W korzeniach jest dużo skrobi, a w kwiatach znaczne ilości flawonoidów. Dla celów leczniczych korzenie warto wykopać wiosną lub jesienią. Oczyszczone i rozdrobnione suszy się w lekko nagrzanym piekarniku. Kwiaty najlepiej zerwać w czerwcu i suszyć w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.
Działanie lecznicze
Napary, nalewki i odwary z korzeni oraz kwiatów piwonii od wieków stosowane były do leczenia dolegliwości trawiennych: leczą niestrawność i usprawniają perystaltykę jelit. Piwonia to dobry lek dla osób borykających się z migreną, padaczką, nerwicą czy nerwobólem.
Jest polecana w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Stosowana zewnętrznie łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry, bóle reumatyczne i artretyzm. Przynosi ulgę w leczeniu hemoroidów.
Kwiaty działają głównie moczopędnie, rozkurczowo, przeciwalergicznie, uspokajająco i poprawiają krążenie krwi. Korzeń natomiast przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozkurczowo, uspokajająco. Dodatkowo poprawia trawienie i wzmacnia skórę.
Jak skorzystać z leczniczych walorów piwonii?
Z piwonii w warunkach domowych przygotować możemy napar, nalewkę czy leczniczy odwar.
Napar
Łyżkę suszonych kwiatów wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Parzymy pod przykryciem przez około pół godziny. Po przecedzeniu napar jest gotowy do picia. Możemy go użyć również do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała.
Nalewka
50 gramów świeżych lub suszonych korzeni piwonii zalewamy 250 ml. ciepłego 40-procentowego alkoholu. Odstawiamy na dwa tygodnie. Po przefiltrowaniu zażywamy 3-5 ml. do trzech razy na dobę.
Odwar
3 gramy rozdrobnionych korzeni piwonii zalewamy 200 ml. wody i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy jeszcze kwadrans na małym ogniu. Po przestudzeniu i przecedzeniu pijemy filiżankę przed jedzeniem.
Ostrożnie!
Osoby niedoświadczone w ziołolecznictwie nie powinny stosować preparatów z piwonii na własną rękę. Piwonia jest rośliną silnie toksyczną, przedawkowanie może doprowadzić do poważnego zatrucia. Dlatego zwłaszcza na początku warto zasięgnąć fachowej porady, jeśli chcemy włączyć piwonię do jadłospisu.
Naparów, odwarów ani nalewek na bazie piwonii nie mogą stosować kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią. Jej stosowanie nie jest też wskazane w okresie menstruacji - może nasilać krwawienie.
Ewa Koza, mamsmak.com