Reklama

Pofalowana płytka paznokcia - jakie są przyczyny?

Czy pofalowana płytka paznokcia to tylko i wyłącznie defekt estetyczny, czy może taka zmiana związana jest z konkretnym schorzeniem? Skąd w ogóle biorą się bruzdy na paznokciach i jak się ich pozbyć?

Zdrowe paznokcie charakteryzują się gładką, lekko różową płytką i pozbawione są jakichkolwiek przebarwień. Jednak pofalowana płytka paznokcia może być objawem choroby. Taka przypadłość najczęściej występuje u osób cierpiących na łysienie plackowate, skrzydlik oraz łuszczycę. Ponadto podobnym zmianom mogą również towarzyszyć cukrzyca i choroba wieńcowa.

Problem pofałdowanych paznokci dotyczy także osób starszych, co wynika z niedoboru minerałów takich jak wapnia, cynku i magnezu. U seniorów takie bruzdy bywają najczęściej podłużne.

Reklama

Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą pojawiać się w przypadku urazów w trakcie zabiegów kosmetycznych, w wyniku działania silnych kosmetyków czy detergentów, z którymi styczność miały dłonie, a co za tym idzie - również paznokcie. Nadmierne moczenie dłoni w wodzie również może przyczynić się do zmiany struktury paznokcia.

Należy również pamiętać, że częstym schorzeniem paznokci jest grzybica. Wówczas płytka paznokcia zdecydowanie żółknie, w niektórych przypadkach barwa jest brunatna i zielonkawa, a na jej powierzchni pojawiają się rowki i bruzdy. Blaszka paznokcia staje się na tyle krucha, że odkleja się od łożyska. Grzybicę paznokci można rozpoznać na podstawie objawów i badania mykologicznego. Po zdiagnozowaniu grzybicy paznokcia zaleca się leczenie przeciw-grzybicze, które stosowane jest miejscowo.

Zauważenie takich zmian powinno skłonić nas do wizyty u podologa. Tylko w ten sposób możliwe jest postawienie właściwej diagnozy oraz podjęcie skutecznego działania.

***

Zobacz także:

Bolą cię nogi? Koniecznie sprawdź swój cholesterol

Przyprawy w diecie seniora

Zrób to po jedzeniu. Żołądek ci podziękuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paznokcie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy