Reklama

Polimialgia reumatyczna: Przyczyny, objawy i leczenie

Polimialgia reumatyczna to przewlekła choroba tkanki łącznej, która najczęściej atakuje kobiety po 50. i 60. roku życia. Zalicza się ją do schorzeń zapalnych o podłożu autoimmunologicznym. Długo może być mylona ze zwyrodnieniami kręgosłupa – objawia się głównie bólem i sztywnieniem karku oraz szyi. Towarzyszą im zaburzenia snu, a nawet stany depresyjne. U 20 proc. pacjentów z polimialgią reumatyczną diagnozuje się również olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, które jest dużym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

Czym jest polimialgia reumatyczna i jakie są jej przyczyny?

Polimialgia reumatyczna to jedna z układowych chorób tkanki łącznej. Najprawdopodobniej ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że wywołuje ją nadmierna reakcja naszego układu odpornościowego, który zaczyna atakować własne tkanki i wywołuje w nich stan zapalny. Lekarze uważają, że czynnikiem ryzyka rozwoju choroby może być przebyta wcześniej infekcja wirusowa lub bakteryjna. Do innych przyczyn polimialgii reumatycznej zalicza się predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe.

Choroba atakuje znienacka, dwukrotnie częściej kobiety niż mężczyzn. Zazwyczaj diagnozuje się ją po 50. lub 60. roku życia, a częstotliwość występowania rośnie wraz z wiekiem. Polimialgia bywa mylona z chorobami reumatycznymi oraz zwyrodnieniem kręgosłupa, dlatego wczesna diagnostyka może być utrudniona.

Reklama

Objawy polimialgii reumatycznej

Choroba objawia się przede wszystkim bólem mięśni szyi, karku, a także obręczy barkowej i biodrowej. Dolegliwości te pojawiają się nagle lub rozwijają się stopniowo nawet przez kilka miesięcy. Trwają dłużej niż dwa tygodnie. Pacjenci skarżą się też, że mięśnie objęte stanem zapalnym stają się sztywne po przebudzeniu (tzw. sztywność poranna) lub niewielkiej aktywności fizycznej.

Chorobie towarzyszy szereg innych symptomów - może dojść do zapalenia stawów obwodowych (np. biodrowego lub kolanowego), zespołu cieśni nadgarstka czy obrzęku rąk i stóp. Wiele osób zmagających się z polimialgią reumatyczną skarży się też na przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, ogólne złe samopoczucie, brak apetytu, spadek nastroju, a nawet stany depresyjne. Jednym z objawów choroby jest również podwyższona temperatura ciała.

Polimialgia reumatyczna a olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic

U co piątego pacjenta z polimialgią reumatyczną diagnozuje się też olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic. Oba schorzenia zalicza się do chorób tkanki łącznej. W przebiegu tej drugiej dochodzi do stanu zapalnego niektórych tętnic - przede wszystkim szyjnej, skroniowej czy ocznej. Brak leczenia jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic grozi trwałą utratą wzroku, zwiększa ryzyko powstawania tętniaków aorty, a nawet może spowodować udar mózgu.

Diagnostyka i leczenie polimialgii reumatycznej

Podstawą diagnostyki polimialgii reumatycznej są badania krwi oraz usg stawów. Pozwalają one wykluczyć inne choroby reumatyczne oraz nowotworowe. Leczenie polega na przyjmowaniu glikokortykosteroidów, które przynoszą szybką ulgę w bólu. Choroba u większości osób ma łagodny przebieg i szybko udaje się doprowadzić do stanu remisji. W pozostałych przypadkach konieczne może być stosowanie leków immunosupresyjnych (hamujących reakcję układu immunologicznego). Kluczowa jest też rehabilitacja i regularna aktywność fizyczna dostosowana do możliwości pacjenta.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy