Pomarańcza - skarbnica sił witalnych
W grudniu smakują najlepiej. Jakie korzyści dla zdrowia przyniesie włączenie pomarańczy do jadłospisu?
W latach osiemdziesiątych były jednym z najważniejszych symboli nadciągających świąt Bożego Narodzenia. Stanowiły wręcz synonim luksusu. Naszym babciom trudno było uwierzyć, że ktoś może nie lubić pomarańczy. Dziś, w dobie łatwiejszego dostępu do smakołyków z drugiego końca świata, pomarańcze straciły nieco ze swego prestiżu, jednak wciąż są dla nas cenne odżywczo.
Wzmocnienie
Krótki dzień i mała ilość słońca nie przysparzają nam sił do działania. Pomarańcze już swoją barwą mogą działać ożywczo. Obfitują w witaminę C i beta-karoten, dzięki czemu wzmacniają system immunologiczny i dają energię do obrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zarówno witamina C, jak i beta-karoten mają silne właściwości przeciwutleniające, blokują szkodliwe dla organizmu procesy oksydacyjne i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworowych.
Beta-karoten, według naukowców, może zapobiec rozwojowi raka krtani, jamy ustnej, przełyku i pęcherza moczowego.
Dla zdrowia oczu
Obecny w pomarańczach beta-karoten ma zdolność redukowania poziomu złego cholesterolu we krwi. Zmniejszając odkładanie złogów w naczyniach krwionośnych pomaga zapobiegać rozwojowi miażdżycy. Beta karoten to także istotne wsparcie dla narządu wzroku. Pomarańcze przyczynią się do zmniejszenia ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Dodatkowo będą pomocne w redukowaniu dyskomfortu związanego z zespołem suchego oka, zapobieganiu zaćmie i uszkodzeniu soczewki.
Na lepszy nastrój
Pomarańcze są skarbnicą witamin z grupy B oraz olejków eterycznych, które wzmacniają system nerwowy, działają odprężająco, stabilizująco i przeciwdepresyjnie. Znajdziemy w nich również potas, który warunkuje prawidłowe ciśnienie krwi i rytm serca.
Dla pięknej sylwetki
Pomarańcze obfitują w błonnik pokarmowy, który stymuluje procesy metaboliczne. Z uwagi na dużą ilość soku, pomarańcze nie powinny być dodatkiem do dań, a raczej spożywane pomiędzy posiłkami, by nie zaburzać trawienia. Zawarty w nich błonnik wypełnia żołądek i daje uczucie sytości. Stymuluje też ruchy perystaltyczne jelit i sprzyja regulowaniu częstotliwości wypróżnień. Pomarańcze mają niski indeks glikemiczny: nie powodują gwałtownego podniesienia poziomu glukozy we krwi. Owoce, mimo, że zawierają fruktozę, są zawsze lepszym wyborem niż słodycze.
Dla ciężarnych
Choć obfitują w potrzebny przyszłej mamie kwas foliowy, nie są szczególnie polecane kobietom ciężarnym. Jak wszystkie owoce cytrusowe, pomarańcze mogą być przyczyną alergii. Przyszłe mamy muszą zachować szczególną ostrożność, bardzo dokładnie myć każdy owoc i spożywać pomarańcze w małych ilościach uważanie obserwując reakcję organizmu.
Ewa Koza, mamsmak.com