Reklama

Reklama

Pomocna dieta i specjalne dary lata

Niektóre pokarmy warto częściej jadać, bo mają korzystny wpływ na układ żylny. Poprawiają stan żył, a nawet przyczyniają się do zmniejszenia już występujących żylaków. Do tego właśnie teraz jest o nie najłatwiej!

Jak najczęściej dodawajmy do potraw natkę. Zawiera bardzo dużo witaminy C, która dla układu żylnego jest kluczowa. Dzięki niej żyły zawierają więcej kolagenu i są bardziej sprężyste oraz odporne na rozciąganie i poszerzanie. Jadajmy kaszę gryczaną. Zawiera rutynę wzmacniającą Winogrona - kryją składnik o nazwie procyjanidyna, który zapewnia naczyniom żylnym (od największych po najdrobniejsze) elastyczność i nierozciągliwość. Porzeczki To owocowy potentat witaminy C - dla nielubiących natki. Najlepiej jest jadać czarne. Ale również czerwone i białe owoce dostarczą poszukiwanego składnika.i przedłużającą działanie witaminy C. Posypana natką to idealne danie obiadowe! Sięgajmy po awokado. Zielona pasta z rozgniecionego owocu to nie tylko świetne smarowidło do letnich kanapek, ale też pokaźna dawka kwasów omega-3. Chronią przed zakrzepami i zatorami w żyłach! 

Reklama

Z lasu

Jagody 

Zawarte w nich antocyjany są zbawienne dla osłabionych naczyń żylnych. Pamiętajmy, by je umyć przed jedzeniem! 

Głóg 

Aby wspomóc żyły, wystarczy pić raz dziennie odwar z jego owoców. 1 łyżeczkę suszu ogrzewamy w 1/2 szklanki wody pod przykryciem przez 30 min; odcedzamy.


Objawy, które należy zgłosić lekarzowi

Jeśli od jakiegoś czasu zmagamy się z chorobą żylakową, może to nas narażać na różne powikłania. Oto dolegliwości, które sygnalizują zagrożenie. Duże obrzęki i bóle nóg utrudniające normalne funkcjonowanie - istnieje ryzyko powstania skrzepu, który może przenieść się np. do płuc i zablokować w nich krążenie krwi. O zatorowości płucnej ostrze gają m.in.: duszność i suchy kaszel oraz krwioplucie. Nagłe pojawienie się bolesnego obrzęku jednej łydki lub całej nogi nieustępujące po odpoczynku, połączone z różowo-sinym zabarwieniem kończyny oraz cieplejszą skórą w tym miejscu - może świadczyć o zapaleniu żył głębokich. Bolesne, napięte stwardnienie wzdłuż żylaka przypominające napięty sznur - ma przyczynę jak wyżej.

Naj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje