Reklama

Por: Jakie ma właściwości

Choć obok jego wyglądu trudno przejść obojętnie, to bardzo rzadko odgrywa pierwsze skrzypce w potrawach. Owszem, dodaje się go do zup albo przygotowuje z niego surówki, lecz jest bardzo niedocenianym warzywem. O czym mowa? O porze! Warto poznać co nieco więcej informacji o porze, ponieważ – może nie zachwyca swoim smakiem – to liczne składniki odżywcze sprawiają, że ma niezwykłe właściwości.

Co zawiera por?

Pora nikomu specjalnie nie trzeba przedstawiać, bo każdy, kto raz w życiu przygotowywał bulion albo rosół musiał mieć z nim do czynienia. Warzywo to może nie zawsze - zjadane solo - jest na liście tych najsmaczniejszych, ale wraz z innymi podbija smak przygotowywanego dania.

A co można znaleźć w porze? Wbrew pozorom warzywo to jest docenione przez współczesną fitoterapię ze względu na bogaty skład. To źródło witaminy C (wspiera odporność i uelastycznia naczynia krwionośne) oraz A (chroni przed promieniowaniem UV oraz wspiera wzrok i skórę).

Reklama

To także źródło żelaza, które niezbędne jest przy anemii. Ono też wzmacnia krew, chroni układ nerwowy oraz pomaga oczyścić się wątrobie.

Zobacz także: Jakie produkty trawią się najdłużej i godzinami zalegają w żołądku?

Ulga dla stawów

Najczęściej w kulinariach wykorzystujemy białą część pora, a pozostawiamy liście, które najczęściej lądują w koszu, co jest dużym błędem. Okazuje się, że jeśli mamy nadprogramową ilość zielonych części warzywa można ją wykorzystać! Najbardziej z tego faktu ucieszą się osoby, które cierpią z powodu bólów reumatycznych. Wystarczy dokładnie posiekać liście lub zmiażdżyć, przyłożyć do odpowiednich miejsc. Okład z pora pomoże pozbyć się bólu, a także może zmniejszyć obrzęk oraz stan zapalny.

Idealny na przeziębienie

Por - podobnie jak czosnek - zawiera bardzo cenną substancję, która ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. O czym mowa? O allicynie, czyli pochodnej siarki! Z tego względu, por zaliczyć można do tzw. naturalnych antybiotyków. Jeśli męczy nas przeziębienie oraz uciążliwy kaszel, to warto zrobić łagodzący objawy syrop.

Wystarczy białą część pora bardzo drobno posiekać, umieścić w słoiku i zasypać cukrem albo zalać miodem. Kiedy puści sok, można go przefiltrować przez gazę, ale to nie jest wymagane. Gotowy syrop można podawać podczas przeziębienia i uporczywego kaszlu po łyżeczce, trzy razy dziennie.


Zobacz także:
Surimi: Co to takiego? Czy paluszki krabowe są zdrowe?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy