Powody, dla których warto jeść ciemne winogrona
Prozdrowotne właściwości ciemnych winogron doceniał sam Hipokrates. Traktował je na równi z leczniczym działaniem miodu. W starożytnej medycynie winogrona wykorzystywano do leczenia zaparć, chorób układu pokarmowego oraz w celu odkażania skaleczeń i ran. Winogrona swoje lecznicze działanie zawdzięczają przede wszystkim dużej ilości składników odżywczych, które w nich występują. Lekarze zalecają je spożywać jako suplementy diety, a nawet jako naturalne preparaty wspomagające leczenie poważnych schorzeń. Poniżej tłumaczymy, dlaczego warto uwzględnić winogrona w codziennej diecie.
Winogrono, naukowo nazywane „winoroślą właściwą”, pochodzi z terenów Kaukazu i Iranu, skąd zostało rozpowszechnione po całej Europie i innych kontynentach. Winogrono uznawane jest za jedną z najstarszych roślin na świecie. Jest znane prawdopodobnie od 8000 tysięcy lat! Obecnie, jest najbardziej popularne w przemyśle spożywczym. Bogactwo właściwości odżywczych tej rośliny pozwala nazywać winogrono jednym z najzdrowszych owoców.
Winogrona są źródłem:
• glukozy i fruktozy;
• kwasów organicznych;
• wapnia i fosforu;
• potasu;
• magnezu i chloru;
• witaminy C;
• witaminy A;
• witamin z grupy B;
• żelaza oraz jodu;
• boru;
• błonnika pokarmowego.
Leczą nadciśnienie tętnicze
Winogrono, dzięki temu, że zawiera duże ilości błonnika i potasu, doskonale wpływa na zdrowie naszego serca oraz układu krążenia. Regularne spożywanie tego owocu zaleca się osobom, które zmagają się z nadciśnieniem. By przekonać się o jego pozytywnym wpływie na pracę serca, warto jeść około 20 winogron dziennie. Zredukujemy dzięki temu ilość sodu w organizmie i poprawimy funkcjonowanie układy krążenia.
Pomagają w walce z zaparciami
Ze względu na sporą ilość błonnika ciemne winogrona przyspieszają przemianę materii, a także zapobiegają zaparciom. Winogrono uznawane jest również za jeden najbardziej skutecznych naturalnych środków przeczyszczających. Jeśli miewasz problemy z zaparciami, dodawaj przez kilka dni winogrona do śniadania. Pracę układu trawiennego najlepiej pobudzić rano! Regularne jedzenie winogron poprawi również kondycję mięśni żołądka oraz jelit.
Ciemne winogrona, jako nieliczne z owoców, posiadają duże ilości cennego organicznego związku, zwanego resweratrolem. Bywa on nazywany „cząsteczką młodości”, gdyż znacznie opóźnia proces starzenia się. Ponadto, chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Resweratrol działa również przeciwzapalnie i pomaga eliminować patogeny z krwiobiegu. Substancja ta obecna jest zarówno w pestkach, jak i skórce winogron.
Wspomagają leczenie Alzheimera
Obecny w winogronach resweratrol posiada również właściwości hamujące rozwój choroby Alzheimera. Regularne spożywanie tych owoców pozytywnie wpływa na pamięć oraz na pracę układu nerwowego. Winogrona uznaje się również jako jeden z najlepszych naturalnych środków profilaktycznych w chorobie Alzheimera, ponieważ substancje w nich zawarte pomagają zapanować nad metabolizmem tlenowym.
Kolejną cenną właściwością ciemnych winogron jest ich działanie antynowotworowe. Doskonale sprawdziły się w profilaktyce raka piersi, a także raka okrężnicy lub odbytu. Amerykańscy naukowcy potwierdzili, że obecne w winogronach antocyjany oraz proantocyjanidyny potrafią znacznie spowolnić rozwój komórek nowotworowych. Natomiast inne cenne związki – polifenole działają utleniająco i przeciwzapalnie, spowalniając degenerację komórek, którą wywołuje choroba nowotworowa. Winogrona zaleca są również osobom, które przechodzą chemioterapię. Wzmacniają one odporność organizmu i dodają energii.
Wspierają odchudzanie
Dzięki dużej ilości błonnika, który przyspiesza metabolizm oraz obecności resweratrolu, odpowiedzialnego m. in. za redukcję masy ciała, winogrona są owocem, który skutecznie wspomaga odchudzanie. Warto jednak pamiętać, że te dobroczynne owoce posiadają również spore ilości cukru, dlatego należy jeść je z umiarem. Osoby, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów powinny codziennie zjeść kilka ciemnych winogron.