Reklama

Pozbądź się przykrego zapachu z ust

Problem wstydliwy, mający wpływ na nasze relacje z innymi, sprawiający, że dziwnym trafem nie chcemy wypowiadać się szerzej na żaden temat. Przykry zapach oddechu skutecznie zamyka nam usta. Co możemy zrobić, aby znów korzystać z przywilejów towarzyskich i cieszyć się pełnią rozmowy?

Mimo tego, że przykry zapach z ust rzutuje negatywnie na relacje społeczne, wiele osób bagatelizuje ten problem lub zwyczajnie nie zdaje sobie z niego sprawy. To błąd, ponieważ nieprzyjemny zapach z ust, fachowo nazywaną "halitozą", nie jest tylko defektem kosmetycznym. Niejednokrotnie jest to objaw świadczący o chorobach wymagających podjęcia odpowiedniego leczenia.

Nie ma tylko jednej przyczyny nieprzyjemnej woni z ust, dlatego są rożne sposoby, aby temu problemowi zaradzić.

1. Nieodpowiednia higiena zębów i jamy ustnej

Wydaje się to banalne, ale jednak powiedzieć o tym należy. Nieodpowiednia higiena zębów i jamy ustnej, przez którą rozumiem nieregularne szczotkowanie zębów, nieoczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, braki w higienie języka, prowadzą do gnicia resztek pokarmu w jamie ustnej, a przez to nadają oddechowi nieprzyjemną woń.

Reklama

Zaradzeniem temu jest nauczenie się właściwej higieny zębów: szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie z użyciem odpowiedniej pasty, dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

2. Kamień nazębny

Obecność kamienia na zębach będzie rzutować na zapach oddechu. W kamieniu obecne są bakterie, produkty ich przemiany materii, ale i resztki jedzonych pokarmów. Usunięcie kamienia nazębnego poprawi woń oddechu.

3. Choroby jamy ustnej i zębów

Próchnica, paradontoza, pleśniawki, choroby przyzębia - to wszystko będzie wpływać na oddech. Aby poprawić woń oddechu, musimy je wyleczyć.

4. Spożywane pokarmy

Przede wszystkim czosnek i cebula dają się wyczuć w oddechu. Trudno zalecać rezygnację z jedzenia tych warzyw, tym bardziej, że mają wiele korzystnych właściwości. Sposobem na "zabicie" zapachu czosnku czy cebuli jest przegryzienie po posiłku natki świeżej pietruszki.

5. Palenie papierosów

Oddech nałogowych palaczy jest wyjątkowo nieprzyjemny. Rozwiązaniem jest rezygnacja z palenia lub częste stosowanie odświeżaczy oddechu.

6. Głód

Szczególnie tuż po przebudzeniu, ale i wciągu dnia głód daje o sobie znać, zmieniając zapach oddechu. Wszystkiemu winne uaktywniające się soki trawienne. Remedium jest proste: zjedzmy coś.

7. Choroby

Cukrzyca, choroby gardła, zapalenie migdałków, wrzody żołądka i inne będą zmieniać woń z ust. Doraźnymi sposobami na radzenie sobie z nieprzyjemną wonią z ust jest stosowanie odświeżaczy oddechu, gum czy cukierków miętowych, jak również ssanie tabletek z cynkiem. Jony cynku reagują ze związkami siarki, pochodzącymi z rozkładanych pokarmów, będącymi często przyczyną przykrego zapachu z ust.

Ssanie tabletek z cynkiem pomaga usunąć owe związki siarki, a tym samy zlikwidować przyczynę cuchnącej woni oddechu. Jako ciekawostkę na koniec dodam, że brzmiący medycznie termin "halitoza" został wymyślony przez jedną z firm kosmetycznych, produkujących płyny do płukania ust... na potrzeby reklamy. Miało to miejsce w latach ubiegłych 20-tego wieku.

Autor: mgr farm. Aleksandra Uruszczak 

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: ząb | oddech
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy