Poziomki: 10 razy "tak" dla zdrowia
Pojawiają się już w czerwcu, jako słodka zapowiedź lata i przedsmak wakacyjnych wojaży. Z ich prozdrowotnych właściwości od wieków korzysta medycyna ludowa. W erze zachwytu na środkami farmakologicznymi poziomki nie straciły swych mocy: wciąż możemy cieszyć się ich smakiem i czerpać profity dla zdrowia. Jakie w szczególności?
Poziomki to chyba najsmaczniejsza broń do walki z infekcjami zarówno bakteryjnymi, jak i wirusowymi. Już jedna garść tych owoców pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C - głównego strażnika naszego systemu immunologicznego. Warto wiedzieć, że najcenniejsze okazują się dziko rosnące okazy. Nie tylko owoce, ale i liście poziomek uprawianych w przydomowych ogródkach mają słabsze właściwości lecznicze niż te, które rosną na leśnych polanach.
1. Powinny być stosowane zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo przy anemii: zawierają duże ilości żelaza i potasu. Okazują się pomocne przy normowaniu ciśnienia tętniczego krwi.
2. Dzięki zawartości garbników działają ściągająco, przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie. Dobrze mieć w domu świeże lub mrożone owoce i jak najszybciej zaordynować dziecku przy pierwszych symptomach niestrawności.
3. Z uwagi na obecność kwasu salicylowego poziomki pozwalają usunąć kamień nazębny, mają też działanie ochronne przed rozwojem chorób dziąseł i przyzębia. Warto podawać je maluchom, które mają skłonność do aft, podrażnień i krwawień dziąseł.
4. Przyspieszają usuwanie zbędnych produktów przemiany materii - głównie z uwag na zawartość pektyn.
5. Wykazują działanie moczopędne, a tym samym pomagają w leczeniu chorób układu moczowego, między innymi zapalenia pęcherza.
6. Mogą być używane jako środek odtruwający: ze względu na obecność garbników poziomki mają zdolność wiązania soli metali ciężkich i przyspieszają ich wydalenie z organizmu.
7. Okłady z owoców mogą być pomocne przy leczeniu stanów zapalnych skóry, a płukanki z nich do leczenia infekcji w obrębie jamy ustnej i gardła.
8. Karotenoidy odpowiedzialne za czerwoną barwę owoców są jednocześnie silnym antyoksydantem hamującym namnażanie komórek nowotworowych w ludzkim organizmie.
9. Poziomki jedzone regularnie będą pomocne przy normalizacji poziomu cholesterolu we krwi. Świeżymi owocami możemy się cieszyć zaledwie dwa miesiące w roku, niemniej nie jest to jedyna forma ich spożywania. Mamy możliwość zamrożenia owoców, sporządzenia konfitur, soków a także suszenia owoców.
10. Korzystne dla zdrowia są również liście poziomek - zwłaszcza dziko rosnących. Liście będą pomocne przy problemach trądzikowych: zamykają pory i oczyszczają cerę. Przyspieszają też gojenie ran. Medycyna ludowa zaleca ich spożycie przy schorzeniach nerek i pęcherza moczowego.
Poziomki, podobnie jak truskawki, mogę wywołać reakcje alergiczne, stąd delektowanie się smakiem warto rozpocząć od niewielkich ilości.
Ewa Koza, mamsmak.com