Reklama

Poznaj rodzaje bólu głowy, które mogą cię dotknąć. Jak z nimi walczyć?

Ból głowy może mieć wiele źródeł. Najczęściej nie doszukujemy się ich, gdy ta przypadłość dotyka nas tylko czasami i znika po zażyciu popularnej tabletki. Jeżeli jednak ból nawraca, warto zastanowić się nad jego rodzajem i sposobami na jego zwalczenie.

Ból głowy ma różne oblicza - różne pod względem intensywności, umiejscowienia lub rodzaju dyskomfortu, który powoduje. Mogą towarzyszyć mu mdłości, rozkojarzenie, zmęczenie, nadwrażliwość na bodźce, zawroty głowy.

Zobacz również: Zrób to po jedzeniu. Żołądek ci podziękuje!

Źródła i rodzaje bólu głowy

  • Migrena - jeden z najbardziej dolegliwych bólów głowy, który dodatkowo może mieć różny przebieg. Utrzymuje się od 4 do 72 godzin, ból ma najczęściej charakter pulsujący i rozpierający. Mogą towarzyszyć mu nudności i wymioty. Niekiedy migrenie towarzyszy tak zwana aura migrenowa. Nie ma w tej chwili niezawodnego lekarstwa na migreny. Regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych może znacząco zmniejszyć częstość występowania tej nieprzyjemnej dolegliwości. 
  • Napięciowy ból głowy - charakteryzuje się tępym bólem w całej głowie, z naciskiem na okolice szyi, karku, czoła. To jeden z najczęstszych rodzajów bólu głowy, który dotyka w zasadzie wszystkich. Jeżeli często powraca, warto zasięgnąć rady lekarza. Być może żyjemy ostatnio w zbyt dużym stresie. 
  • Zatokowy ból głowy - towarzyszy mu uczucie ciężkości, ucisk, uczucie zmęczenia. Może pojawić się wraz z nim katar. Warto udać się z takimi objawami do lekarza - jeśli źródłem bólu są alergeny, leki antyhistaminowe mogą przynieść nam ulgę. Z pewnością warto też wykluczyć lub potwierdzić infekcje zatok. 
  • Typowy kac - jego przyczyną jest oczywiście nadużycie alkoholu poprzedniego dnia. Pomogą nam leki przeciwbólowe, duże ilości wody i spora dawka snu. 
  • Klasterowy ból głowy - występuje bardzo rzadko, dotyka jedynie ułamka procenta populacji. Ból klasterowy jest palący i przeszywający, zlokalizowany w jednym miejscu - często w okolicy oka. Może towarzyszyć mu pocenie twarzy i wyciek z nosa i oka. Ból klasterowy atakuje rzutami - napady trwają od kwadransa do nawet trzech godzin i po krótkiej przerwie powracają. Taki atak może trwać nawet kilka dni. Tę poważną przypadłość leczy się terapią tlenową, sumatryptanem i lidokainą. 
  • Hormonalne bóle głowy - dotykają one kobiety w czasie trwania ciąży, miesiączki, a także mogą być objawem ubocznym zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Ich źródłem jest zaburzona równowaga hormonalna. Na takie bóle pomaga relaksacja i popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. 
  • Ból głowy może mieć swoje źródło także w nadciśnieniu tętniczym, nadużywaniu leków przeciwbólowych - tak zwany ból z odbicia - a także może towarzyszyć rehabilitacji po urazie głowy

Jeżeli ból utrzymuje się kilka dni, są silne, nie ustępują po zażyciu leków, czy też nawiedzają nas z nieprzyjemną regularnością, warto udać się do lekarza. Zdrowy tryb życia, unikanie stresu, ćwiczenia, spacery także pomogą nam w unikaniu tej przykrej dolegliwości. 

Reklama

***


Zobacz także:

Pięć nawyków, które szkodzą jelitom

Właściwości czarnego czosnku. Jak go zrobić w domu?


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy