Reklama

Właściwości czarnego czosnku. Jak go zrobić w domu?

Czarny czosnek cieszy się coraz większą popularnością. Różnica między tym białym polega nie tylko na kolorze ząbków, ale także konsystencji i smaku. Poza tym czarny czosnek ma jeszcze więcej prozdrowotnych właściwości, a po jego zjedzeniu nie pojawia się nieprzyjemny zapach z ust.

Czarny czosnek - co to jest?

By uzyskać czarny czosnek, należy świeży, biały czosnek poddać procesowi fermentacji. Polega on na tym, że przez mniej więcej 60 dni warzywo dojrzewa w specjalnej komorze, która odznacza się wysoką temperaturą i wilgotnością. 

W ten sposób zmienia się nie tylko smak, ale także kolor i konsystencja czosnku. Czarne ząbki odznaczają się słodkością i do tego stają się miękkie i lekko kleiste. 

Tak szybko zniwelujesz czosnkowy oddech. Te produkty pomagają

Reklama

Czarny czosnek zapachem i smakiem momentami przypomina wędzoną śliwkę. Poza tym można się doszukać w nim m.in. nuty suszonych moreli, sosu sojowego, czy octu balsamicznego.

Czosnek niedźwiedzi – niedźwiedzia siła dla każdego

Czarny czosnek - właściwości zdrowotne

Czosnek po zmianie koloru na czarny ma nie tylko inny smak, ale także wpływ na zdrowie. Wszystko przez to, że substancje aktywne i składniki mineralne w nim zawarte stają się lepiej przyswajane.

Jako główny składnik czarnego czosnku wymienia się S-allilocysteinę, która wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, więc skutecznie neutralizuje nadmiar wolnych rodników. 

Czarny czosnek jest źródłem magnezu, wapnia i cynku. Pozytywnie wpływa nie tylko na układ odpornościowy, ale także pokarmowy oraz krążenia.

Poza tym czarny czosnek obniża ciśnienie, poziom cukru oraz trójglicerydów i cholesterolu we krwi, a także zapobiega zawałom serca i udarowi mózgu. 

Oprócz tego przeciwdziała procesom starzenia, korzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry oraz paznokci, a do tego pobudza i dodaje energii. 

Czarny czosnek może również łagodzić bóle stawów, a także zmniejszać ryzyko choroby nowotworowej.

Czosnek to samo zdrowie. Z niego także przyrządzisz syrop

Jak przygotować czarny czosnek w domu?

Czarny czosnek można kupić, ale jest również możliwość przygotowania go w domu. Warto jednak mieć na uwadze, że proces ten jest długotrwały. Polega on na przechowywaniu białego czosnku w temperaturze 60 stopni przez sześć tygodni. Czarny kolor pojawia się dopiero po wielu dniach fermentacji.

Jak sadzić czosnek?

Do czego używać czarny czosnek?

Czarny czosnek ma wyjątkowy smak, a co za tym idzie, świetnie się sprawdza w wielu daniach. Może być dodatkiem zarówno do zup oraz sosów, jak i sałatek, mięs i makaronów. Poza tym idealnie podkreśla smak zapiekanek i dań jednogarnkowych.      

Czosnek: Kto nie powinien go spożywać?

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czarny czosnek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy