Reklama

Reklama

Prawdy i mity o lekach przeciwbólowych

Leki przeciwbólowe dostępne są bez recepty nie tylko w aptekach, ale również w sklepach, kioskach, a nawet automatach. Właśnie ta ogólna dostępność powoduje, że nie zastanawiamy się nad konsekwencjami spożywania ich bez konsultacji z lekarzem.

Mit

Reklama

Przyjmując przewlekle środki przeciwbólowe można bezpiecznie prowadzić samochód. Niestety nie. Długotrwałe przyjmowanie środków przeciwbólowych, zwłaszcza tych, które zostały ci przepisane przez lekarza może osłabiać twoją koncentrację i sprawność psychoruchową, niezbędną podczas prowadzenia samochodu. Jeśli nie jesteś pewna, czy możesz usiąść za kierownicą najlepiej zapytaj o to swojego lekarza. Pamiętaj, że silne tabletki przeciwbólowe zawierają czasami śladowe ilości narkotyków, które również stosuje się do uśmierzania bólu. Po ich zażyciu twoje reakcje ulegną spowolnieniu, co w momencie kierowania pojazdem może być niebezpieczne dla życia.

Tabletki nie wchodzą w interakcje z jedzeniem.

Wręcz przeciwnie. Jedzenie ma bardzo duży wpływ na przyjmowane przez nas leki - zarówno te na receptę, jak i wydawane bez niej. Nie bez powodu lekarz zaleca swoim pacjentom przyjmowanie tabletek przed, w trakcie lub po posiłku. Niewłaściwa aplikacja leku może spowodować, że zostanie on wydalony i nie wchłonie się, a co za tym idzie, nie uśmierzy bólu.

Do pokarmów blokujących wchłanianie należą kasze, pieczywo razowe, otręby oraz wszystkie inne dostarczające do organizmu duże ilości błonnika. Nie powinno się również popijać lekarstw sokami owocowymi, coca-colą oraz alkoholem. Mogą one wzmocnić lub osłabić ich działanie, a nawet spowodować wystąpienie skutków ubocznych.

Jeśli przepisany przez lekarza lek nie działa od razu, można go odstawić i zacząć zażywać inny.

Nie. Leki przeciwbólowe niekoniecznie od razu uśmierzą ból. Czasami, tak jak w przypadku antybiotyków czy choćby lekarstw zbijających wysoki cholesterol, trzeba poczekać na efekty. Jest to trudne w momencie, kiedy odczuwamy silny ból, ale odstawienie nie przyniesie niczego dobrego dla naszego stanu zdrowia. Lepiej jest odczekać kilka tygodni i jeśli nie ma poprawy, zgłosić się do lekarza. Pod żadnym pozorem nie wolno zmieniać leków na własną rękę, ponieważ może to doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych.

Dojelitowe środki przeciwbólowe nie podrażniają układu pokarmowego.

To kolejny mit. Wiele osób, chcąc uniknąć problemów ze strony układu pokarmowego, decyduje się na zastosowanie czopków lub leków rozpuszczających się bezpośrednio w jelitach. Pamiętajmy jednak o tym, że substancje czynne, które mają działać przeciwbólowo lub też przeciwzapalnie przedostają się do naszego krwioobiegu i tak czy inaczej mogą spowodować podrażnienie układu pokarmowego.

Najbezpieczniejsze są maści i żele do smarowania obolałych miejsc, które ze względu na konieczność miejscowego stosowania wykazują minimalne skutki uboczne.

Dowiedz się więcej na temat: leki przeciwbólowe | zdrowie | lekarstwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje