Probiotyki ginekologiczne dla młodych i dojrzałych kobiet
Dobre bakterie chronią nasze zdrowie. Gdy jest ich za mało, łatwo o infekcje intymne.
Bakterie Lactobacillus, czyli pałeczki kwasu mlekowego, tworzą w pochwie pierwszą linię obrony przed wszelkimi infekcjami układu moczowo-płciowego. To dlatego właśnie w kobiecej pochwie jest inne niż na skórze pH, czyli odczyn kwasowo - zasadowy. Gdy na skórze wynosi on 4,5, w intymnych miejscach - 3,8. To znaczy, że środowisko w pochwie jest kwaśniejsze i powoduje, że większość chorobotwórczych drobnoustrojów: bakterii, wirusów oraz grzybów, szybko ginie. Natura zadbała też o to, by w razie potrzeby pałeczki kwasu mlekowego mogły się szybko namnażać. Jednak mimo wszystko nie brakuje sytuacji, w których dochodzi do zaburzenia przyjaznej flory bakteryjnej. Na szczęście te problemy można rozwiązać, stosując probiotyki ginekologiczne. Są one dostępne w różnej formie.
Nawet tak naturalna dla kobiety sytuacja jak miesiączka, stanowi zagrożenie dla intymnej flory bakteryjnej. Dzieje się tak dlatego, że krew ma odczyn zasadowy, a podczas menstruacji pH pochwy zmienia się na mniej korzystne. Ponadto krew wypłukuje część pałeczek kwasu mlekowego. Dlatego podczas okresu warto wspomóc organizm w walce o utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej. Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie podpasek z probiotykiem. Dzięki probiotykowi podpaski te chronią przed infekcją błony śluzowej pochwy oraz dróg moczowych. Podpaska z probiotykiem ma też dodatkową zaletę - zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi, który towarzyszy rozkładowi krwi podczas miesiączki.
Dla kogo: Taka ochrona probiotyczna wskazana jest dla młodych dziewczyn i tych wszystkich kobiet, którym zakładanie tamponu sprawia kłopot. Także dla wszystkich pań, które bardziej komfortowo czują się, używając podpasek.
To najbardziej nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia wszelką aktywność fizyczną podczas miesiączki. Można ćwiczyć jogę, jeździć na rowerze, grać w tenisa, a także pływać. Pobyt na basenie oznacza jednak kontakt z chlorowaną wodą, która dostaje się też do pochwy i zakłóca równowagę bakteryjną. Probiotyk w tamponie pozwala utrzymać właściwe pH. Tampony można kupić w trzech rozmiarach, ale każdy zawiera tę samą ilość bakterii probiotycznych. Są dostępne w aptekach.
Dla kogo: Probiotyk w tamponie jest szczególnie zalecany paniom, które nie wyobrażają sobie życia bez aktywności - także podczas miesiączki. Przekonają się, że odpowiednia ochrona może także podczas "trudnych dni" zapewnić komfort i dobre samopoczucie.
Probiotyki ginekologiczne w postaci tabletek mają bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdzają się np. po porodzie. Wówczas intymne okolice kobiety potrzebują kilku tygodni, aby się zagoić. Proces ten przebiega najsprawniej, gdy nie zakłócają go intymne infekcje. Kiedy drogi rodne są uszkodzone, zakładanie zawierających pałeczki kwasu mlekowego globulek może być bolesne i niekomfortowe. Lepiej wówczas zastosować probiotyk ginekologiczny w tabletkach, dostępny w aptekach. Inną, częstą sytuacją, w której najlepiej sprawdzają się probiotyki doustne, są różnego rodzaju zabiegi ginekologiczne, takie jak np. usunięcie mięśniaków czy łyżeczkowanie macicy. Każdy zabieg ginekologiczny oznacza, że florę bakteryjną trzeba odbudować.
Dezynfekcja okolic intymnych przed i po zabiegu sprawia, że giną nie tylko te wrogie, ale też przyjazne bakterie. DDla kogo Probiotyki doustne dobrze sprawdzają się m.in. u kobiet w połogu i karmiących mam. Zalecane są paniom, które stosują antykoncepcję oraz kobietom dojrzałym, podczas rekonwalescencji po zabiegach ginekologicznych, gdy konieczna jest intensywna odbudowa flory bakteryjnej.
Probiotyki dopochwowe mają tę przewagę, że działają "tu i teraz". Te przyjmowane w preparatach doustnych osiągają pełną moc dopiero po ok. trzech tygodniach stosowania. Globulki zawierające pałeczki kwasu mlekowego, warto stosować profilaktycznie. Sprawdzą się w każdej sytuacji, która niesie zagrożenie obniżenia intymnej odporności. A ryzyko takie stwarza wiele życiowych sytuacji, np. częste i długie kąpiele w wannie (woda wypłukuje "dobre" bakterie). Także stosunki seksualne mogą nam zaszkodzić, gdyż nasienie partnera i zawarte w prezerwatywach plemnikobójcze środki negatywnie wpływają na pH okolic intymnych. W takich sytuacjach dopochwowe globulki pomogą wzmocnić bakteryjną ochronę pochwy. Dla kogo: Dla kobiet, które często łapią infekcje intymne. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy zakażenia dróg rodnych i natychmiast zastosujmy globulkę z probiotykiem, mamy bardzo duże szanse, że uda się skutecznie powstrzymać infekcję.
Kiedy w organizmie kobiety pojawia się niedobór hormonów płciowych, powoduje to wzrost pH w pochwie. Łatwo wtedy o infekcje intymne i stany zapalne. Można wówczas stosować probiotyki zarówno w postaci doustnej, jak i dopochwowej. Jednak przede wszystkim ważne jest, aby na co dzień używać odpowiednich preparatów do higieny intymnej. Kupując je, warto sprawdzać na etykiecie, czy zawierają żywe pałeczki kwasu mlekowego. Do mycia okolic intymnych nie należy używać zwykłych mydeł.
Dla kogo: Dla każdej kobiety, a szczególnie pań w okresie menopauzy oraz skłonnych do alergii lub infekcji.
Hanna Mądra