Reklama

Reklama

Probiotyki: Zbawienne nie tylko dla jelit

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Aarhus w Danii wykazało, że przyjmowanie probiotyków może poprawić nie tylko zdrowie jelit, ale także zdrowie psychiczne.

Okazuje się bowiem, że niektóre szczepy pożytecznych bakterii jelitowych są w stanie zmniejszyć tendencje depresyjne.

Reklama

Coraz więcej badań koncentruje się na związku między bakteriami probiotycznymi a mózgiem. Priorytetem tych dobrych bakterii jest oczywiście zadbanie o układ pokarmowy. Ich zadaniem jest m.in. hamowanie rozwoju patogennych mikroorganizmów poprzez wytwarzanie kwasów organicznych, nadtlenku wodoru, bakteriocyn.

Jeszcze do niedawna sądziło się, że wpływ bakterii jelitowych ogranicza się wyłącznie do zdrowia układu trawiennego. Jednak z czasem naukowcy zaczęli doszukiwać się związku między mózgiem a układem trawiennym.


Najnowsze badania wykazują, że niektóre szczepy pożytecznych bakterii jelitowych są w stanie zmniejszyć tendencje depresyjne.

- To fascynujące odkrycie, które potwierdza wniosek, że probiotyki, które zwykle działają dobrze w jelitach, również wpływają na mózg. To sprawia, że wynik jest interesujący w kontekście leczenia depresji - wskazał Anders Abildgaard, główny badacz i profesor w Aarhus.

Według Abildgaarda, istnieje coraz więcej dowodów, które łączą niezdrową dietę z początkiem depresji, a pacjenci cierpiący na depresję również ogólnie prowadzą bardziej niezdrowy tryb życia niż przeciętnie.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: probiotyki | kiszonki | jelita | depresja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje