Problemy z miesiączką
Zaburzenia miesiączkowania zdarzają się każdej kobiecie. Ich powody bywają czasem zaskakujące.
Jak to wpłynęło na ciało?
Miesiączka się spóźnia. Nie ma jej w kolejnym miesiącu. Gdy się pojawi, trwa krótko - 1-2 dni, a krwawienie jest bardzo skąpe - jedynie plamienie.
Co się dzieje? Powodem może być odchudzanie się. Szczególnie niebezpieczne są diety monoskładnikowe, w których nie dostarczamy organizmowi wszystkich składników odżywczych. Niedobór choćby jednego z nich, np. węglowodanów czy tłuszczu, może sprawić, że przysadka mózgowa i jajniki przestają produkować hormony płciowe. Wtedy okres zanika. Ponadto diecie odchudzającej często towarzyszy intensywna aktywność fizyczna. Wyczerpuje ona organizm i sprzyja zatrzymaniu miesiączki.
Co robić? Należy wrócić do dobrze zbilansowanej diety, w której nie będzie brakowało ważnych składników odżywczych, a jednocześnie pozwoli schudnąć. Lepiej nie forsować organizmu zbyt intensywnym uprawianiem sportu.
Jak to wpłynęło na cykl? Cykle miesiączkowe skracają się lub wydłużają (miesiączki może nie być nawet trzy miesiące). Krwawienia są bardzo skąpe i krótkie lub obfite, długie.
Co się dzieje? Jeśli masz ok. 50 lat, może to być sygnał wejścia w okres menopauzy. Nieregularność cykli spowodowana jest wygasaniem pracy jajników i obniżającym się poziomem estrogenów. Dochodzą do tego inne objawy: uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia koncentracji, suchość pochwy.
Co robić? Każda kobieta w okresie przekwitania powinna być pod opieką ginekologa. Jeśli objawy związane z menopauzą są dokuczliwe, lekarz może przepisać odpowiednią terapię uzupełniającą niedobór hormonów.
Jak to wpłynęło na cykl? Cykle miesiączkowe trwają dłużej niż 35 dni, a czasem miesiączki nie masz nawet przez kilka miesięcy. Gdy już się pojawi, krwawienie jest dość obfite.
Co się dzieje? Takie zmiany w cyklu mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. O chorobie świadczą także: tycie, mimo że jesz normalnie, słabsza pamięć i koncentracja, łamliwe włosy i paznokcie.
Co robić? Należy zbadać stężenie hormonu TSH. Jeśli przekracza normę, świadczy to o niedoczynności tarczycy. Leczenie polega na uzupełnianiu niedoboru hormonów tarczycy.