Reklama

Problemy z oddychaniem: O jakich chorobach świadczą?

W czasie pandemii Covid-19 wiele uwagi poświęca się chorobom związanym z układem oddechowym. Duszności i płytki oddech mogą być pierwszym symptomem zakażenia, ale nie zawsze. Problemy z oddychaniem to też objaw wielu schorzeń, które, jeśli nieleczone, mogą mieć poważne konsekwencje: poważnie zagrażać zdrowiu i życiu. Dlatego wszelkie nieprawidłowości należy koniecznie konsultować z lekarzem. O jakich chorobach świadczą problemy z oddychaniem? Jakie są ich objawy? Przekonajmy się.

Problemy z oddychaniem. Kiedy są szczególnie groźne?

Problemy z oddychaniem mogą występować w czasie upałów albo po wytężonym wysiłku fizycznym. Jeśli pojawiają się również w trakcie odpoczynku, należy mieć powód do niepokoju. Szczególnie, kiedy towarzyszą im ucisk w klatce piersiowej, kaszel i odkrztuszanie zalegającej wydzieliny czy świst podczas nabierania powietrza do płuc albo krwioplucie. Czasem problemy z oddychaniem występują po niezbyt intensywnym wysiłku, takim jak np. ubieranie się, spacer czy wchodzenie do schodach. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który udzieli fachowej porady i skieruje na specjalistyczne badania.

Reklama

Ostre ataki duszności

Niekiedy ataki przyjmują gwałtowny charakter i są bardzo intensywne. Mogą się pojawiać o każdej porze dnia i nie muszą być związane z aktywnością fizyczną. W takim wypadku można mieć do czynienia z następującymi schorzeniami.

*Zatorowość płucna - powstaje, kiedy skrzep blokuje naczynia krwionośnie w płucach i powoduje ich niedrożność, co w konsekwencji prowadzi do niewydolności krążenia. Prócz duszności, towarzyszy jej silny ucisk w klatce piersiowej, ból w części zamostkowej, suchy kaszel i plucie krwią. W takim wypadku należy koniecznie wezwać pogotowie ratunkowe.

*Astma - ataki duszności pojawiają się nagle pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego oraz wdychania zbyt gorącego albo zimnego powietrza. Doprowadza to do obkurczania oskrzeli, co utrudnia swobodne oddychanie. Astmie towarzyszą często ucisk w klatce piersiowej oraz świst podczas oddychania.

*Odma opłucnowa - jest następstwem przedostania się powietrza do jamy opłucnej. Towarzyszy jej bladość, spłycony, ale przyspieszony oddech, kłujący ból w klatce piersiowej oraz słabość. Nagły stan wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Przewlekłe problemy z oddychaniem

Zdarza się tak, że problemy z oddychaniem pojawiają się regularnie i są bagatelizowane. Przede wszystkim dlatego, że część ze schorzeń jest bezobjawowa i dopiero w zaawansowanym stopniu występują również inne dolegliwości.

*Choroba śródmiąższowa płuc - choroba dotyka pęcherzyki płucne i okalające je naczynia krwionośne, co upośledza ich działanie. Nawet przez wiele lat może się nie ujawniać, ale czasami może jej towarzyszyć kaszel i krwioplucie. Choroba najczęściej jest wykrywana przypadkiem, przy okazji innych badań.

*Choroba niedokrwienna serca - prowadzi do tzw. stabilnego zespołu wieńcowego, co uniemożliwia podejmowania się nawet najmniejszej aktywności fizycznej. Chorobie niedokrwiennej serca towarzyszą również inne objawy: ból w klatce piersiowej (promieniujący od podbrzusza aż do żuchwy), a także łopatki.

*Niewydolność serca - z niewydolnością serca mamy do czynienia wtedy, kiedy ten ważny narząd nie jest w stanie przepompować dostatecznej ilości krwi do innych części organizmu. W takim wypadku do problemów z oddychaniem dochodzi podczas podejmowanego wysiłku, ale także podczas odpoczynku. Chory najczęściej skarży się również na przewlekłe zmęczenie oraz świsty dochodzące z klatki piersiowej. Niewydolność jest bardzo podstępną chorobą, ponieważ przez lata może nie dawać objawów, a dopiero w zaawansowanej fazie się ujawnić i zagrażać życiu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy