Produkty, które najbardziej szkodzą wątrobie
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. W ciągu każdego dnia zachodzi w niej mnóstwo procesów, dzięki którym możemy dobrze funkcjonować. Do najważniejszych funkcji wątroby należy oczyszczanie i odtruwanie organizmu z toksyn oraz innych szkodliwych substancji. Produkuje żółć, niezbędną do trawienia i przekształca pokarmy w energię. Choć wątroba jest tak ważna, to często o niej zapominamy i zaniedbujemy ją. Przez złe nawyki i nieodpowiednie odżywianie dokładamy jej więcej pracy i obciążamy ją. Chora wątroba przez długi czas może nie dawać o sobie znać, aż w końcu może dojść do poważnych schorzeń zagrażających życiu. Warto więc wiedzieć, co najbardziej szkodzi wątrobie i czego powinno się unikać w diecie. Sprawdźmy.
Wątroba to największy gruczoł w organizmie i jeden z najcenniejszych narządów ludzkich. Odpowiada za wytwarzanie żółci, metabolizowanie tłuszczów i przyswajanie składników odżywczych, a także oczyszczanie organizmu z toksyn. Pozwala nam prawidłowo funkcjonować, jeśli sama dobrze pracuje. Wątroba potrafi się regenerować, ale gdy jest zaniedbywana, może nie spełniać odpowiednio swoich funkcji. Uszkodzona lub chora wątroba nie boli, ale zwiększając swoją objętość, naciska na inne narządy i wywołuje ból pod prawym żebrem. Jej nie wydolność może także dawać pewne nieoczywiste objawy. O problemach z wątrobą mogą świadczyć bóle mięśni i stawów, chroniczne zmęczenie, bezsenność i złe samopoczucie. Możemy mieć także trudności z utrzymaniem wagi, problemy żołądkowe, świąd skóry i czuć suchość w ustach. Ważne jest więc, żeby dbać o wątrobę, a pomoże nam w tym wyeliminowanie lub ograniczenie pewnych nawyków żywieniowych.
Co szkodzi wątrobie najbardziej?
Bez dwóch zdań najgorszym wrogiem wątroby jest alkohol. To właśnie ten narząd odpowiada za regenerację uszkodzeń wywołanych przez napoje wysokoprocentowe. W wątrobie dochodzi do utlenienia alkoholu i powstania aldehydu octowego. Zaburza on działanie wątroby, niszczy białka i niekorzystnie wpływa na mózg. Szkodliwy jest także etanol oraz zawarte w trunkach cukry. Nadużywanie alkoholu może więc zwiększać ryzyko chorób wątroby, głównie jej stłuszczenia, marskości lub zapalenia. Trudno określić, jaka dawka alkoholu jest szkodliwa dla wątroby, najlepiej więc pić go tylko okazyjnie lub całkowicie z niego zrezygnować.
W wątrobie metabolizowane są także leki, więc ich nadmiar może poważnie zaszkodzić temu narządowi. Zażywanie ich bez nadzoru lekarza lub nadużywanie prowadzi do uszkodzeń komórek wątroby. Główną przyczyną polekowego uszkodzenia wątroby są niesteroidowe leki zapalne zawierające paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Najlepiej więc zażywać je tylko przy silnym bólu, kiedy jest to konieczne i zgodnie z zaleceniami na ulotce. Nie można też łączyć ze sobą leków i alkoholu, gdyż stają się bardzo toksyczne dla wątroby.
Tłuszcze i słodycze
Na wątrobę niekorzystnie wpływają także ciężkostrawne, tłuste produkty. Szczególnie potrawy smażone i przetworzone wywołują stany zapalne oraz obciążają nerki i wątrobę. Prowadzą też do nadwagi i otyłości, co jest jedną z głównych przyczyn niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Tak samo produkty bogate w cukry proste źle oddziałują na stan wątroby. Bierze ona udział w przemianie glukozy, więc nadmiar cukru utrudnia jej proces regeneracji. W dodatku słodycze mogą prowadzić do cukrzycy, kolejnej choroby, która zwiększa ryzyko stłuszczenia wątroby. Cukru lepiej też nie zastępować sztucznymi słodzikami, bo te równie szkodliwie oddziałują na wątrobę.
Wątrobie nie służą też produkty, które powodują wzdęcia. Obciążają one żołądek i jelita, przez co wywołują uczucie ciężkości, dyskomfort i bóle brzucha. Nadmiernie obciążają też wątrobę, więc zaczyna ona gorzej pracować. Warto więc ograniczyć w diecie rośliny strączkowe takie jak groch, fasolę, bób oraz warzywa kapustne. Choć są one pełne korzystnych składników odżywczych, w nadmiarze nie będą sprzyjać wątrobie.
Przyprawy
Wiele przypraw wykazuje niezwykle cenne dla organizmu właściwości. Stosowanie niektórych ziół i przypraw wpływa na lepszą pracę wątroby, np. służy jej mniszek lekarski, kurkuma czy ostropest plamisty. Jednak temu narządowi mogą szkodzić przyprawy pikantne. Warto więc ograniczyć używanie pieprzu czarnego, pieprzu cayenne, papryczki chili, kminku czy liści laurowych. Zawarte w nich substancje (m.in. kapsaicyna) zakłócają pracę wątroby i utrudniają jej regenerację.