Reklama

Produkty, które pomagają pozbyć się złogów w tętnicach

Choroby układu krążenia atakują nas coraz częściej. Ich powstawanie jest skutkiem nieodpowiedniej diety, brakiem ruchu oraz stosowaniem używek. Jednym z groźnych schorzeń jest miażdżyca, którą powodują zalegające w tętnicach złogi. Niestety, taka przypadłość nie daje jednoznacznych objawów, zatem tym trudniej z nią walczyć. Na szczęście, zmiana stylu życia skutecznie zmniejsza ryzyko jej występowania, a odpowiednia dieta może przyczynić się do oczyszczenia tętnic. Jakie produkty pomagają pozbyć się złogów? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Dlaczego powstają złogi w tętnicach?

Złogi w tętnicach powstają na skutek osiadania na ich ściankach cząsteczek cholesterolu, które łącząc się i kumulując, budują tzw. blaszkę miażdżycową. Ich nadmiar powoduje mniejszy prześwit naczyń krwionośnych, przez który może swobodnie płynąć krew. W nomenklaturze medycznej takie schorzenie nazywa się miażdżycą. Jej powstanie wiąże się z niezdrowym stylem życia, m.in. złą dietą, częstymi infekcjami, stosowaniem używek oraz czynnikami, które nie do końca zostały jeszcze odkryte. Utrzymująca się miażdżyca może wywołać niebezpieczny udar albo zawał serca. Na szczęście tę chorobę można pokonać. Stosowane są różne zabiegi, które przywracają prawidłową drożność żył i tętnic (angioplastyka, chelatacja), jednak medycyna naturalna udowadnia, że można również tą drogą się z nią rozprawić, a co najważniejsze, skutecznie jej zapobiec.

Reklama

Jak usunąć złogi w tętnicach i zapobiec ich powstawaniu?

Najlepiej zmienić styl życia, jeśli zwiększa on ryzyko powstania groźnej choroby. Kluczową rolę odgrywa dieta, która powinna obfitować w warzywa i owoce. Warto sięgać po tłuszcze roślinne, takie jak np. oliwa z oliwek. Osoby posiadające złogi w tętnicach nie muszą rezygnować z mięsa: chudy drób albo ryby dobrze wpływają na organizm, jednak powinny być prawidłowo przyrządzane (pieczone albo gotowane na parze). Osoby, które borykają się z nadwagą, powinny zrzucić zbędne kilogramy, zwiększyć aktywność fizyczną oraz koniecznie zrezygnować z używek.

Jakie produkty sprzyjają oczyszczaniu tętnic ze złogów?

Prócz zmiany stylu życia do diety powinno się włączyć kilka produktów, które skutecznie oczyszczają tętnice ze złogów. Warto sięgać po te, które są źródłem witamin z grupy B (znajdziemy ją w warzywach strączkowych, liściastych oraz rybach)

oraz L-argininy (jest w orzechach, rybach, soi oraz nabiale). Rewelacyjne działanie ma kurkuma, która dzięki zawartości polifenoli działa ochronnie na układ krążenia oraz skutecznie zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Warto wiedzieć, że najlepsze właściwości lecznicze posiada korzeń, a nie jego sproszkowana i spreparowana wersja. Inną przyprawą, która dobroczynnie wpływa na kondycję tętnic, jest czosnek. Najbardziej znany w polskiej kuchni naturalny antybiotyk nie tylko szybko stawia na nogi podczas infekcji, ale redukuje również poziom ciśnienia tętniczego krwi. Udowodniono, że uelastycznia strukturę tętnic oraz redukuje powstałe w nich złogi.

Owoce, które szybko oczyszczają tętnice

Spożywanie owoców jest wskazane dla każdego, niezależenie od wieku, ponieważ to naturalna skarbnica witamin. Dodatkowo niektóre z nich wykazują działanie przeciwmiażdżycowe i skutecznie usuwają złogi z tętnic. Zaliczamy do nich awokado, owoce cytrusowe (najlepszy jest grejpfrut) oraz żurawinę. Oczywiście, surowe smakują najlepiej, jednak okazuje się, że soki na ich bazie działają skuteczniej, ponieważ substancje wchłaniają się szybciej, nie obciążając nadmiernie układu pokarmowego.

Warzywa na zdrowie

Warzywa także mają swój ogromny wkład w usuwaniu złogów z tętnic. Najważniejszym sprzymierzeńcem układu krążenia jest szpinak, który dzięki zawartości beta-karotenu, witaminy C i luteiny skutecznie obniża ciśnienie krwi i redukuje poziom cholesterolu. Podobne właściwości posiadają kiełki popularnych warzyw, z czego najlepsze są te z nasion brokułów oraz soczewicy. Prócz warzywnych, warto też sięgnąć po te z lnu, soczewicy, koniczyny, gryki oraz słonecznika.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: złogi w tętnicach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy