Reklama

Propolis: Naturalny antybiotyk i skuteczny kosmetyk

Propolis, zwany potocznie kitem pszczelim, należy do grona najpopularniejszych - obok cebuli i czosnku - naturalnych antybiotyków. Jego uzdrawiające właściwości docenili już starożytni Grecy, a zastosowanie w pokonywaniu rozmaitych dolegliwości do perfekcji opanowały nasze babcie. Dzięki przeciwzapalnym, antyseptycznym, antybakteryjnym i antygrzybicznym zdolnościom propolis doskonale sprawdzi się w leczeniu owrzodzeń, oparzeń, paradontozy, egzemy, chorób ginekologicznych oraz układu oddechowego i krążenia, grzybic czy reumatyzmu. Choćby z tych kilku powodów nie powinno go zabraknąć w naszej domowej apteczce.

Czym propolis jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę propolis jest. Najkrócej rzecz ujmując to substancja produkowana przez pszczoły. Podstawowym ich budulcem są żywice drzew, substancje balsamiczne i smoliste pąków niektórych gatunków krzewów i drzew oraz wydzieliny gruczołów pszczelich. Stanowią doskonałą ochronę przed bakteriami, wirusami i drobnoustrojami, dlatego pracowite owady pokrywają nimi gniazda oraz ściany swoich uli.

Dlaczego propolis leczy?

Wyjątkowo dobroczynny wpływ propolisu na organizm człowieka, a co za tym idzie jego rozliczne właściwości lecznicze są bezpośrednio wiązane z jego składem. Znajdziemy w nim żywice, woski, olejki eteryczne, witaminy, mikroelementy, flawonoidy, związki fenolowe, kwasy aromatyczne, estry, substancje lipidowo-woskowe, aldehydy, kumarynę, sterole, enzymy, kwasy tłuszczowe oraz białka.

Reklama

Propolis a grypa i odporność

Propolis - o czym doskonale wiedzą nasze babcie - skutecznie złagodzi wszelkie dolegliwości towarzyszące rozmaitym infekcjom czy grypie, zregeneruje organizm i zwiększy wydajność układu pokarmowego. Jego przeciwzapalne właściwości wykorzystywane są też w zwalczaniu stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł oraz nadżerek, pleśniawek, aft i paradontozy.

Propolis a skóra

Wyjątkowo dobroczynnie - za sprawą przeciwgrzybicznych i antybakteryjnych zdolności - wpływa też na naszą skórę i okazuje się skutecznym i jednocześnie w stu procentach naturalnym lekiem na rozmaite schorzenia pochodzenia dermatologicznego. Praktyka pokazała, że przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń skóry, błyskawicznie regeneruje tkankę i przeciwdziałania powstawaniu zakażeń. Pomaga także w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących odmrożeniom, oparzeniom, owrzodzeniom i odleżynom.

Propolis a wątroba i ciśnienie

Propolis znalazł też szerokie zastosowanie w leczeniu chorób ginekologicznych, schorzeń układu moczowego oraz pokarmowego. Między innymi skutecznie reguluje ciśnienie tętnicze, wzmacnia wydzielanie żółci i odtruwa wątrobę.

Propolis a kosmetyka

Drogocenne właściwości propolisu i jego dobroczynny wpływ na skórę docenili również przedstawiciele branży kosmetycznej. Znajdziemy go w składzie kremów, balsamów, toników, masek, past do zębów, czy nawet pomadek do ust.

Propolis: W jakiej postaci najlepszy?

W celach leczniczych najczęściej wykorzystywana jest maść, a także wyciąg, mleko i masło propolisowe, które możemy śmiało przygotować w domowym zaciszu. Z kolei w sklepach możemy zakupić rozmaite tabletki, granulaty, pudry, aerozole, maści i czopki.

Propolis - ważne

Warto pamiętać, że propolis jest silnym alergenem i u niektórych osób może wywoływać niepożądane reakcje, między innymi skórne.

Maść propolisowa na bazie masła:

10 g zmielonego propolisu wymieszaj z 100 g rozgrzanego masła śmietankowego. Naczynie z mieszanką wstaw do drugiego naczynia z gorącą wodą i podgrzewaj, stale mieszając. Na koniec przefiltruj przez gazę.

Maść z propolisu na bazie wazeliny

10 g zmielonego propolisu wymieszaj ze 100 g podgrzanej czystej wazeliny. Maść doskonale sprawdzi się w leczeniu rozmaitych dolegliwości i chorób skórnych; takich jak zajady, wypryski, łuszczyca, grzybica i egzema.

Wyciąg z propolisu

Doskonale sprawdzi się w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach górnych dróg oddechowych oraz dolegliwościach układu pokarmowego. Złagodzi też objawy przeziębień i grypy.

Składniki:

50 g propolisu

350 ml spirytusu

150 ml przegotowanej wody

Sposób przygotowania:

Propolis zmieszaj ze spirytusem i przegotowaną wodą. Przechowuj w zaciemnionym miejscu przez co najmniej dwa tygodnie. Pamiętaj, by tak przygotowaną miksturę codziennie wstrząsnąć. Następnie wstaw mieszaninę na dobę do lodówki, a następnie przecedź. Gotowy wyciąg propolisowy przechowuj w ciemnej szklanej butelce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: propolis
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy