Reklama

Prosta czynność może zmniejszyć ryzyko zawału i udaru. To warto robić

Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego dawanie prezentów sprzyja naszemu zdrowiu. Gdy obdarowujemy bliskich upominkami obniża się nasze ciśnienie krwi i tętno. To z kolei może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zawału i udaru.

Gdy obdarowujemy innych prezentami jesteśmy szczęśliwi i zdrowsi

Rozdawanie prezentów jest zdrowie - do takiego przekonania doszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Metoda zastosowana podczas badania była prosta. Uczestnikom, którzy rozdawali bliskim i przyjaciołom podarki i kartki z życzeniami, mierzono ciśnienie krwi i tętno. Zaobserwowano, że zarówno ciśnienie, jak i tętno obniżają się podczas wręczania upominków. Co ciekawe, u osób, które prezenty dostawały, takiego efektu nie zauważono.  

Dawanie prezentów może zmniejszać ryzyko zawału i udaru

Naukowcy z UCLA zrekrutowali do badań 90 studentów. Najpierw wystawili ich na stresującą sytuację, mówiąc, że mają tylko kilka minut na przygotowanie się do przemowy, którą mają publicznie wygłosić. Urządzenia pomiarowe przez cały czas mierzyły ich ciśnienie i tętno. Chwilę potem połowie studentów powiedziano, że mogą wybrać kartkę z pozdrowieniami i wysłać ją do kogokolwiek zechcą. Wraz z nią mają wysłać wiadomość mailem, w której wyjaśnią, dlaczego wybrali właśnie tę osobę. Reszta grupy mogła wybrać kartkę dla siebie samych.

Reklama

Rezultaty badań opublikowane w periodyku naukowym "Psychophysiology" ujawniły, że tętno i ciśnienie krwi badanych znacząco się obniżyły, gdy zestresowanym wolontariuszom pozwolono na wysłanie swoim bliskim kartki. W przypadku tych, którzy sami otrzymali kartkę, efekt był o wiele gorszy.

Naukowcy potwierdzili w tym badaniu, że zachowania prospołeczne wzmacniają dobre samopoczucie, co było wiadomo od dawna. Najnowsze badania wykazały jednak, że gdy robimy coś dla innych osób, wpływa to pozytywnie także na serce. 

***

Przeczytaj również: 

Kuchenne triki ułatwiające przygotowanie jedzenia

Jak umyć lustro bez smug? Oto kilka sposobów!

Chleb. Piec samodzielnie czy kupić w sklepie?

Zobacz również: 

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: udar | Prezenty świąteczne | badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy