Prosty sposób na regenerację wątroby. Dodaj odrobinę do posiłków
Wątroba magazynuje, filtruje, oczyszcza i warunkuje prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Najkrócej mówiąc, pracuje 24 godziny na dobę w roli najważniejszego filtra, magazynu i pełnoetatowej ekipy sprzątającej. Niestrudzenie wykonuje tak zwaną „brudną robotę”, tym bardziej warto systematycznie wzmacniać jej kondycję. Dobrym sposobem jest włączenie do jadłospisu olejów, które pomogą zregenerować komórki wątroby. O jakich olejach mowa? Wyjaśniamy.
Wątroba pełni w organizmie szereg ważnych funkcji, nie tylko w ramach gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej. Jest magazynem energetycznym, to ona przechowuje najcenniejsze dla zdrowia i życia składniki odżywcze, w tym witaminę A, D, B12 i żelazo. Bierze udział w produkcji koniecznej dla metabolizmu tłuszczów żółci. Wpływa na wydolność systemu immunologicznego, więc warunkuje odporność.
Pełni kluczową rolę w odtruwaniu i oczyszczaniu organizmu z toksyn, które dostają się do ustroju wraz z żywnością, lekami i używkami, a także wynikających z zanieczyszczenia środowiska. Wątroba jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia, ale ona również potrzebuje sojuszników. Doskonale sprawdzą się w tej roli trzy oleje. Przyjrzyjmy im się bliżej.
Zobacz również: Co tak naprawdę wywołuje cukrzycę? Na chorobę pracuje się latami
Tłoczony z ostropestu plamistego olej ma szereg wskazań leczniczych, w tym silne działanie antyhepatotoksyczne. Ostropest, tak jak tłoczony z niego olej, chroni komórki wątroby przed uszkodzeniami w dwóch wariantach. Po pierwsze, przeciwdziała osadzaniu się toksyn, po drugie, wnikaniu szkodliwych substancji w strukturę tkanek i komórek wątroby.
Zobacz również: Cierpi na nią niemal 35 proc. Polaków. Bezsenność wyniszcza ciało i psychikę
Z czego wynika antyhepatotoksyczna skuteczność oleju z ostropestu plamistego? Obok witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, z naciskiem na witaminę E i K, olej z ostropestu zawiera liczne fitosterole. Wszystkie wymienione substancje mają silny potencjał przeciwutleniający. Jednak najwięcej korzyści ochronnych dla wątroby niesie zawarta w ostropeście plamistym sylimaryna, dzięki której tłoczony z niego olej działa:
- przeciwzapalnie,
- antyoksydacyjnie,
- detoksykacyjnie,
- rozkurczająco,
- żółciopędnie i żółciotwórczo.
Regularnie stosowany olej z ostropestu plamistego stabilizuje strukturę błon komórkowych i chroni je przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych. Wszak muszą one przejść przez wątrobę, by mogły zostać zneutralizowane i usunięte z ustroju. Olej z ostropestu plamistego jest rekomendowany dla osób z miażdżycą i chorobą alkoholową. Zmniejsza ryzyko alkoholowego i niealkoholowego stłuszczenia wątroby, a także rozwoju marskości wątroby.
Zobacz również: Czarna lista w diecie seniora. Produkty, których osoby starsze powinny unikać
Wytwarzany z niełuskanych pestek dyni olej jest skarbnicą witamin, również tych, które mają właściwości przeciwutleniające, oraz cennych kwasów: linolowego i oleinowego. Dzięki wysokiej zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych olej z pestek dyni chroni przed rozwojem stanów zapalnych i wycisza toczące się ogniska zapalne.
Wspiera regenerację komórek wątroby. Olej z pestek dyni jest szczególnie polecany dla osób z miażdżycą oraz przy niealkoholowym stłuszczeniu wątroby. Pomaga ograniczyć szkody wynikające z tych jednostek chorobowych i przywrócić wątrobie optymalną kondycję.
Lnianka siewna brzmi w tym zestawie najbardziej tajemniczo, ale roślina, a zwłaszcza jej oleiste nasiona przeżywają dziś prawdziwy renesans. Wszak w dobie rosnącego zainteresowania naturalnymi metodami wzmacniania zdrowia, coraz chętniej sięgamy po produkty, z których korzystały nasze przodkinie.
Olej z lnianki (nazywany również olejem rydzowym) działa ochronnie na komórki wątroby, usprawnia detoksykację i stymuluje produkcję żółci. Działa ochronnie również na inne organy i narządy - wspiera pracę serca, trzustki, jelit, nerek i układu krwionośnego, przez co pośrednio odciąża wątrobę, zwłaszcza w jej funkcjach detoksykacyjnych.
Olej z lnianki jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i ma optymalną proporcję kwasów omega-3 do omega-6, dlatego doskonale wspiera pracę mózgu i systemu nerwowego. Spożywany regularnie pozwala obniżyć poziom "złego" cholesterolu, czyli frakcji LDL. Jak podaje Instytut Żywności i Żywienia, codzienne spożywanie jednej łyżeczki oleju z lnianki przez okres 2 tygodni pozwala obniżyć LDL o 12proc.
Oleje są produktami wysokokalorycznymi, ale tłoczone na zimno i spożywane bez obróbki termicznej mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Warto wypracować nawyk spożywania ich w małych ilościach. Sprawdzą się jako dodatek do sałatek czy, w połączeniu z kurkumą i czarnym pieprzem, najprostszy dip, w którym można maczać kawałki pieczywa.