Reklama

Prozdrowotne właściwości brzozy

Rośliny te występują przeważnie w klimacie umiarkowanym i są charakterystyczne na półkuli północnej. W Ameryce Północnej, Europie i Azji brzozy występują pod kilkoma nazwami. Najczęstsze z nich to: brzozy papierowe, żółte brzozy, brzozy brodawkowate, brzozy cukrowe, białe brzozy oraz brzozy himalajskie. Drzewa te znalazły swoje miejsce zarówno na rynkach komercyjnych, jak i atrybutów medycznych. Drewno brzozy wykorzystywane jest do produkcji mebli i papieru, natomiast kora, liście i sok roślinny do celów leczniczych.

Wartości odżywcze i właściwości

Sok z brzozy zawiera ważne witaminy, minerały i cukry (głównie glukozę i fruktozę). Jest bogaty w składniki mineralne, takie jak potas, wapń, magnez, mangan, cynk, fosfor, żelazo, sód oraz liczne aminokwasy. Zawiera również mnóstwo witaminy C i witamin z grupy B, takich jak tiamina. Sok z brzozy wykorzystywany jest do produkcji syropów, które można spożywać bezpośrednio lub używać jako składnik do sałatek, zup, cukierków, a nawet wina i piwa. Pąki brzozy mają bardzo silne działanie antybiotyczne i moczopędne. Kora tych drzew znana jest natomiast ze swoich właściwości moczopędnych, przeciwgorączkowych i wspomagających trawienie.

Reklama

Korzyści zdrowotne i terapeutyczne

Wielu praktyków sztuki medycznej wykorzystuje liście i gałązki brzozy do celów leczniczych. Często są one gotowane i wykorzystywane jako środki przeciwzapalne. Brzoza zawiera kwas betulinowy (odpowiedzialny za jej właściwości przeciwzapalne), który jest niezwykle przydatny w leczeniu chorób takich jak: zapalenia stawów, wysoki poziom cholesterolu, choroby serca i nerek, obrzęki i zapalenia pęcherza moczowego.

Produkty z brzozy stymulują układ pokarmowy i pomagają w lepszym trawieniu. Zawarte w nich składniki odżywcze są również skuteczne we wzmacnianiu kości i zwiększaniu ogólnej odporności. Eksperci zalecają moczenie liści brzozy w occie jabłkowym (przez kilka tygodni), w celu wydobycia z niej wszystkich minerałów i mikroelementów. Ocet ten można następnie spożywać jako składnik napojów i posiłków lub pić bezpośrednio jako syrop na kaszel.

Brzoza posiada także silne właściwości ściągające, które sprawiają, że jest ona niezwykle skuteczna w leczeniu chorób skóry, takich jak egzema, zapalenia skóry i czyraczność. Warto moczyć liście brzozy w wodzie przez kilka godzin, a następnie użyć do obmycia, cierpiącej na te dolegliwości skóry. Terapia ta jest również skuteczna w przypadku innych podrażnień naskórka.

Kąpiel w wodzie z dodatkiem liści brzozy jest dobrym sposobem na wzmocnienie cebulek włosów i pozbycie się łupieżu.

Liście brzozy są bardzo soczyste. Sok wykorzystywany jest w leczeniu stanów zapalnych, zakażeń układu moczowego, obrzęków i kamicy nerkowej. Napar z pączków brzozy pomaga zwiększyć oddawanie moczu oraz pomaga w leczeniu obrzęków.

Silne właściwości moczopędne brzozy pomagają w wypłukiwaniu szkodliwych toksyn, kwasu moczowego oraz nadmiaru wody z organizmu. Asystują w pozbywaniu się cellulitu i stopniowo leczą takie dolegliwości, jak otyłość. Produkty z brzozy są również pomocne w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia nerek i wątroby.

Pąki brzozy są bogatym źródłem witaminy C, taniny i flawonoidów - substancji niezwykle skutecznych w zapobieganiu infekcjom wirusowym. Zmniejszają one również prawdopodobieństwo pojawienia się raka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sok z brzozy właściwości | brzoza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy