Reklama

Przekąski - wybieraj je mądrze, albo nie sięgaj po nie wcale

Wydają się niewinne, małe, niskokaloryczne, jednak mogą okazać się słabym ogniwem naszej codziennej diety. Dietetyk Kelly LeVeque podkreśla, że jeśli czujemy głód, sięgnijmy po zbilansowany posiłek, nie przypadkową przekąskę.

- Wiele osób chwyta latte, baton energetyczny, sok, muffin lub inną zawierającą jedynie 100 kalorii przekąskę. Nie przyglądamy się jednak, jakie właściwości odżywcze mają te produkty i nie zastanawiamy się, w jaki sposób wpłyną one na nasz głód. Po przekąskę nie sięgasz dla zaspokojenia głodu, a w zależności od tego, co wybierasz, możesz później odczuwać jeszcze większy apetyt - wyjaśnia Kelly LeVeque, dietetyk, która współpracuje m.in. z Jessicą Albą, Emmy Rossum i Molly Sims.

Podkreśla, że właściwie zbilansowane posiłki, będące skarbnicą składników odżywczych, nie tylko dostarczą nam energii, ale również pozwalają na dłużej zachować uczucie sytości i równocześnie wpływają na hormon głodu. "Zwróć uwagę na to, że mówię o posiłkach, nie przekąskach. Posiłki to kluczowe elementy codziennej diety" - wskazuje dietetyk. "Jeśli jesteśmy głodni, zjedzmy prawdziwy posiłek - najlepiej składający się z białka, tłuszczów, błonnika i warzyw. Kiedy nauczysz się zaspokajać apetyt za pomocą odpowiednio zbilansowanych posiłków, nauczysz się również jeść tylko wtedy, kiedy faktycznie jesteś głodny" - dodaje.

Reklama

Liczne badania pokazują, że jeśli dajemy naszemu ciału przez jakiś czas szansę na odpoczynek, przerwę w trawieniu kolejnego posiłku czy przekąski, to nasze organy, nasz system hormonalny lepiej funkcjonują. Równocześnie należy pamiętać, że sam proces trawienia wymaga czasu i energii.

- Trawienie zwykle trwa sześć godzin lub dłużej. Kiedy jesz przekąski między posiłkami, zmuszasz organizm do ponownego uruchomienia procesu, którego jeszcze nie zakończył - tłumaczy LeVeque.

Dietetyk wskazuje również, że wielu z nas sięgając po przekąski wybiera bomby węglowodanowe. -Kiedy patrzysz na etykietę dotyczącą wartości odżywczych, musisz zadać sobie pytanie: z czego składa się nasza przekąska? To naprawdę nie ma znaczenia czy to baton, kulka proteinowa, krakersy lub chipsy, które są wegańskie, bezglutenowe - zwykle dostarczają nam one dużej dawki cukru. Jeśli spożywasz źle zbilansowane posiłki, sięgasz po żywność przetworzoną, doprowadzasz do szybkich skoków cukru, po których następuje szybki jego spadek, co powoduje, że mamy jeszcze większą potrzebę zjedzenia czegoś - wyjaśnia dietetyk. 

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy