Reklama

Przenikliwy ból i mrowienie. Czemu uderzenie w łokieć tak bardzo boli?

Z pewnością każdy z nas chociaż raz doświadczył przenikającego bólu, który następuje, gdy uderzymy łokciem w twardą powierzchnię. Nieprzyjemne uczucie, często porównywane jest do wstrząsu elektrycznego. Dlaczego ból jest tak silny i skąd właściwie się bierze? Wyjaśniamy!

Ten uraz zdarza się niezwykle często

Gdy uderzymy łokciem o twardy przedmiot, niemal natychmiast odczuwamy paraliżujący ból. Nieprzyjemnemu uczuciu często towarzyszy mrowienie. Bywa także, że ręka na chwilę drętwieje i czucie w niej staje się słabsze. "Kontuzja" na szczęście nie trwa długo i po maksymalnie kilku minutach ustępuje. Czemu jednak niewinne uderzenie wywołuje aż tak nieprzyjemne konsekwencje?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się bliżej konstrukcji łokcia. Jak się okazuje, ból, który odczuwamy, gdy uderzymy łokciem o twardą powierzchnię, jest wynikiem podrażnienia newralgicznej części nerwu łokciowego. Do urazu dochodzi stosunkowo często.

Reklama

Nerw łokciowy: uważaj na to wrażliwe miejsce!

Nerw łokciowy odpowiada za prawidłowe odczuwanie bodźców, a także zarządzanie ruchem ręki. To właśnie dzięki niemu informacje sprawnie i szybko "przesyłane są" pomiędzy mózgiem a palcami.

Nerw łokciowy pochodzi ze splotu ramiennego, w dole pachowym biegnie po stronie tętnicy pachowej i kieruje się aż do nadgarstka. Przez większość "drogi" przed urazem chronią go mięśnie, kości oraz tkanka tłuszczowa, jednak na wysokości łokcia nerw jest ustawiony niebezpiecznie blisko zewnętrznej strony i leży bezpośrednio pod skórą. Tworzy wyczuwalny powrózek.

Punk styczny pomiędzy kością promieniową i łokciową to szczególnie wrażliwe miejsce. Przy najmniejszym nawet, losowym urazie tej okolicy odczuwamy paraliżujący ból, który "rozchodząc się", dociera aż do małego palca ręki. 

Uszkodzenie nerwu łokciowego jest nieprzyjemne i bolesne, zazwyczaj jednak nie jest groźne. Objawy ustępują po chwili. Jeśli jednak utrzymują się dłużej, należy bezwzględnie skontaktować się ze specjalistą.

Przeczytaj także:

5 błędów popełnianych przy przyrządzaniu kurczaka

Alicja Tysiąc nie żyje. Tak walczyła o prawo do aborcji

Sklepy otwarte w Boże Narodzenie 2021. Gdzie zrobimy zakupy 25 grudnia?

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: co może oznaczać ból łokcia | ból łokcia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy