Reklama

Przepisy na lecznicze nalewki

Po co wydawać pieniądze na niepozbawione skutków ubocznych preparaty z apteki, skoro większość najczęstszych dolegliwości mogą wyleczyć... domowe nalewki. Czosnek na nadciśnienie, maliny na przeziębienie, jarzębina na pęcherz - to tylko kilka przykładów leczniczych nalewek domowej roboty. Jak je przygotować dowiesz się poniżej.

Po co wydawać pieniądze na niepozbawione skutków ubocznych preparaty z apteki, skoro większość najczęstszych dolegliwości mogą wyleczyć... domowe nalewki. Czosnek na nadciśnienie, maliny na przeziębienie, jarzębina na pęcherz - to tylko kilka przykładów leczniczych nalewek domowej roboty. Jak je przygotować dowiesz się poniżej.

Nalewka czosnkowa na obniżenie ciśnienia

Poprawia przemianę materii, odkaża, zapobiega odkładaniu się cholesterolu LDL, rozpuszcza płytki miażdżycowe, zmniejsza ciśnienie tętnicze. Nalewka jest zalecana również w zaburzeniach pracy wątroby.

By ją przyrządzić, wystarczy zmiażdżyć 4 główki czosnku i zalać je szklanką wódki. Po tygodniu nalewka jest gotowa. Codziennie rano, przed śniadaniem, zażywaj łyżeczkę czosnkowej mikstury.

Nalewka miodowa przeciw bólom brzucha

Zawiera kwasy glukonowy, jabłkowy, cytrynowy, olejki eteryczne, polifenole, a także witaminy (A, C, witaminy z grupy B) oraz mikroelementy (potas, chlor, wapń, magnez i żelazo). Nalewka jest doskonałym antidotum na zgagę, nudności, bóle brzucha.

Reklama

Pół litra miodu podgrzej, aż lekko się zrumieni. Zalej szklanką wody, zagotuj. Odstaw do wystygnięcia. Dodaj szklankę rumu, 4 szklanki spirytusu 95% i pół szklanki espresso. Pij po 50 ml.

Nalewka miętowa na lepsze trawienie

Działa rozkurczowo, żółciopędnie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, usuwa ciężar w nadbrzuszu np. po obfitym posiłku.

Garść liści mięty pokrój na kawałki i zalej litrem spirytusu. Odstaw na 2 dni (kilka razy zamieszaj). Następnie w 1,5 litra wrzątku rozpuść 2 szklanki cukru i dodaj sok z połowy cytryny. Po ostudzeniu dolej do mięty ze spirytusem. Wlej do butelek, odstaw na 3 tygodnie. Zażywaj łyżeczkę po obiedzie.

Nalewka z jemioły na menopauzę

Nalewka łagodzi kołatania serca, pobudza metabolizm, obniża ciśnienie.

Zalej szklankę liści jemioły szklanką 70-procentowego alkoholu. Odstaw na 10 dni. Pij 2 razy dziennie po kieliszeczku.

Nalewka z jeżyn na nerwy

Jeśli dokuczają Ci wahania nastroju, twoje nerwy ukoi nalewka z jeżyn.

W dużym słoju zasyp jeżyny cukrem. Odstaw na 10 dni w ciepłe, słoneczne miejsce, słój czasem potrząsaj. Wlej po 1/2 litra wódki i spirytusu 95%. Zakręć szczelnie. Po 10 dniach przefiltruj i przelej do butelek. Po 1,5 miesiąca nalewka jest gotowa.

Nalewka z jarzębiny na pęcherz

Jej owoce to skarbnica witamin C, E, K, PP, garbników i pektyn. Działają lekko moczopędnie, antybakteryjnie, wzmacniają błony śluzowe.

Przygotujesz ją, zagotowując 3/4 kg owoców jarzębiny oraz pół litra wody i pół kilograma cukru. Po wystudzeniu dodaj do mikstury litr spirytusu, zakręć i odstaw na 3 miesiące. Po tym czasie odcedź nalewkę. Gdy tylko odczujesz dolegliwości, wypijaj mały kieliszek 3 razy dziennie.

Nalewka aloesowa na zaparcia

Usprawnia trawienie, reguluje florę bakteryjną jelit, działa przeciwgrzybiczo.

2 szklanki soku wymieszaj z 1/2 l miodu, dodaj sok z 5 cytryn i 1/2 l spirytusu. Odstaw na tydzień. Nalewką obniżysz również zły cholesterol LDL.

Nalewka z malin na przeziębienie

1 kg owoców zasyp szklanką cukru i wlej szklankę wody. Zagotuj, odstaw na 12 godzin. Znów zagotuj. Przefiltruj, sok zagotuj. Do gorącego dodaj pół litra rumu. Zlej do butelek. Po miesiącu pij po 50 g.

Specyfiki bezalkoholowe

Jeśli nie możesz delektować się napojami alkoholowymi, zastąp je ziołowymi maceratami.

Jak je sporządzić? Wystarczy w proporcji 1:1 zalać zioła lub owoce olejem i odstawić na 3 tygodnie (co jakiś czas mieszajc). Potem nacieraj skórę lub dodawaj macerat do sałatek albo smaruj nim chleb.

Nagietek. Nawilża, łagodzi stan zapalny. Pomaga w wysypkach, podrażnieniach i trądziku.

Czosnek. Hamuje wypadanie włosów. Należy wcierać go w skórę włosów, pozostawić na 2-3 godziny, a następnie umyć głowę.

Marchew (utarta). Wygładza, zmiękcza, leczy podrażnienia i uszkodzenia skóry, działa przeciwzmarszczkowo.

Uwaga!

* Nalewek z dziurawca, nagietka, bergamotki i arcydzięgla nie należy pić, jeśli masz zamiar przebywać na słońcu. Zioła te działają fotouczulająco i mogą wywołać ostre alergie lub przebarwienia.

* Nalewki z konwalii, naparstnicy wełnistej i miłka wiosennego zawierają glikozyd o silnym działaniu. Przedawkowanie może spowodować poważne zatrucie czy atak serca.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy