Reklama

Przetestuj swoją wątrobę!

Schorzenia tego arcyważnego organu nie wywołują wyraźnych objawów. Warto więc mimo dobrego samopoczucia kontrolować stan wątroby choćby raz w roku. O czym powinnaś pamiętać i jak się przygotować do konkretnego badania?

Pij zioła, popraw wyniki

Wątroba to jedyny narząd mający zdolność do pełnej regeneracji. Jakie zioła jej służą?

Napary z mniszka lekarskiego lub korzenia karczocha. Działają żółciopędnie, wspomagają trawienie. Po łyżeczce suszu wrzuć do szklanki, zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut.

Ostropest plamisty. Wspomaga leczenie kamicy żółciowej, stanów zapalnych dróg żółciowych i woreczka żółciowego, skutecznie łagodzi również dolegliwości jelitowo-żołądkowe. Mielony ostropest możesz dodawać do herbaty (jednak najwyżej 2 łyżeczki dziennie). Można też przyrządzać z niego kleik. 2 łyżeczki zmielonych ziół zalej 150 ml ciepłej wody.

Reklama

Nowoczesna diagnostyka

Opiera się przede wszystkim na analizie krwi. Niekiedy jednak konieczna jest tomografia, a nawet biopsja.

1. Analiza krwi to podstawa . Należy w niej oznaczyć enzymy wątrobowe. Podwyższone stężenie ALAT wskazuje na uszkodzenie komórek. Gdy wzrasta AspAT, świadczy to o stanie zapalnym.

Wskaźnik ALP powyżej normy sygnalizuje niedrożność przewodów żółciowych lub marskość wątroby. Zwykle oznacza się też bilirubinę i cholinoesterazę.

2. Przeciwciała, markery. Podwyższone ich stężenie we krwi może wskazywać na zakażenia wirusowe oraz stany zapalne. Wzrost markera LDH świadczy o uszkodzeniu wątroby w wyniku infekcji wirusowej lub np. zatrucia lekami czy grzybami. HCV+ może sygnalizować wirusowe zapalenie wątroby (wzw) typu C, a HBS + –typu B. Przy podejrzeniu choroby autoimmunologicznej bada się przeciwciała przeciwjądrowe ANA1.

Na badania krwi musisz zgłosić się na czczo (nie jeść i nie pić co najmniej 12 godzin przedtem). Przez 2-3 dni wstecz nie powinnaś pić alkoholu oraz przyjmować leków wpływających na metabolizm białka i tłuszczu w organizmie (np. leków sterydowych).

3. Ultrasonografia . USG wątroby wykrywa guzy, torbiele, zwłóknienia. W przeddzień 3 razy zażyj 5 granulek Espumisanu. Odstaw tłuste i smażone dania oraz napoje gazowane. Zjedz lekką kolację. Na badanie idź na czczo, nie żuj gumy, nie pal. Weź ze sobą poprzednie USG.

4. Biopsja . Specjalną igłą pobiera się miąższ wątroby, by wykryć zwłóknienie, bąblowicę, lamblie lub nowotwór. Biopsję zleca się w diagnostyce przewlekłego i ostrego zapalenia, stłuszczenia czy marskości wątroby. Przed badaniem nie bierz leków rozrzedzających krew (np. aspiryny, ibuprofenu). Zgłoś się na czczo. Poinformuj lekarza o ewentualnej chorobie przewlekłej i lekach, które przyjmujesz.

5. Nowoczesne testy . Skanowanie wątroby specjalnym aparatem FibroScan jest, w przeciwieństwie do biopsji, nieinwazyjne, a niezwykle dokładne. Określa stopień zwłóknienia, wykrywa też stan zapalny i stłuszczenie wątroby. Służy diagnostyce chorób wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu oraz WZW B i C. FibroScan wykonasz w klinice prywatnej (nie ma refundacji).

6. Arteriografia wątroby . To badanie tomograficzne, z użyciem promieni rtg. Przedtem do krwi dostaniesz kontrast. Za pomocą arteriografii ocenia się stan naczyń krwionośnych i przepływ krwi przez wątrobę. Można wykryć nieprawidłowe naczynia, zmiany miażdżycowe, martwicę.

Nasz ekspert: dr Hubert Sieradzki, lekarz rodzinny

O źle pracującej wątrobie mogą świadczyć częste bóle głowy związane z nagromadzeniem się nieusuwanych na bieżąco toksyn. Ważnym sygnałem jest też zmęczenie i stany depresyjne.

Bierzesz dużo leków, np. paracetamol czy preparaty z grupy NLPZ? Szczególnie powinnaś zadbać o wątrobę. Wspomagaj ją suplementami obfitującymi w fosfolipidy z soi.

Na żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy