Przewiało cię i czujesz kłucie w uchu? Zacznij działać!
To może być początek zapalenia ucha, dlatego trzeba zacząć jak najszybciej działać, żeby infekcja się nie rozwinęła. Oto pięć rzeczy, które warto wcielić w życie.
Kiedy wydaje się, że na dworze jest wystarczająco ciepło i wychodzisz bez czapki, często dochodzi do tzw. przewiania ucha. Masz wrażenie, że uszy są zatkane, pojawiają się kłucie i ból podczas jedzenia.
Warto sięgnąć wówczas po sprawdzone sposoby, by nie doszło do zapalenia ucha.
Delikatne masowanie pomoże udrożnić zatkane ucho. Chwyć małżowinę palcem wskazującym oraz kciukiem i pociągając ją delikatnie, uciskaj jednocześnie miejsce przy miejscu. Przesuwaj palce w stronę dolnej szczęki. Masuj przez około trzy minuty.
Średnią cebulę (najlepsza jest zwykła, żółta, ponieważ zawiera najwięcej leczniczych związków siarki) ugotuj do miękkości, z łupinką. Następnie rozgnieć, np. widelcem (nie obieraj wcześniej!). Połóż miąższ na czystą ściereczkę lub gęstą gazę. Przytknij do kłującego ucha, ale nie przyciskaj za mocno. Trzymaj okład do chwili, aż wystygnie. Najlepiej położyć się na boku, przykładając bolące ucho do poduszki. Możesz też przymocować okład bandażem.
Napar z imbiru i goździków działa przeciwzapalnie. Obierz i pokrój w cieniutkie plasterki dwucentymetrowy kawałek imbiru. Dodaj 2-3 zmiażdżone goździki. Zalej wszystko 1 szklanką gorącej wody. Zaparzaj pod przykryciem około pięciu minut. Gdy napar już lekko przestygnie, dodaj łyżeczkę miodu oraz sok wyciśnięty z cytryny (ilość według uznania). Pij trzy razy dziennie po jednej szklance naparu.
Herbatka z czarnego bzu, lipy i dzikiej róży wywołuje tzw. sztuczną gorączkę, która w naturalny sposób powoduje, że choroba nie rozwija się. Wymieszaj po 2 łyżeczki suszonych roślin. 2 łyżeczki mieszanki zalej 1 szklanką gorącej wody, parz pod przykryciem 10 minut. Przecedź. Pij dwa razy dziennie po jednej szklance herbatki.
Ulgę często przynosi ciepły strumień powietrza z suszarki - trzymaj ją tak, by była w odległości 40 cm od ucha. Dmuchaj w jego kierunku gorącym powietrzem (wybierz słabszy podmuch), nie dłużej niż trzy minuty.
Pomaga zapobiegać infekcji, a także ją leczyć, jeśli jednak rozwinie się stan zapalny. Wyciśnij z listków bazylii kilka kropel soku (np. wyciskarką do czosnku). Przemyj delikatnie ucho, nie wlewaj kropli do środka. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie.
To doskonały sposób, by zapobiec kłuciu w uchu i infekcji, jeśli powodem problemu jest zalegająca woskowina!
Wymieszaj 1 łyżkę oliwy z oliwek z 10 kroplami olejku: eukaliptusowego, sosnowego lub drzewa herbacianego. Przechyl głowę na bok i zaaplikuj do ucha pięć kropli mieszanki (pipetką). Po dwóch minutach przychyl głowę w przeciwną stronę, aby płyn razem z rozpuszczoną wydzieliną łatwiej wyciekł. Powtarzaj przez pięć dni.