Reklama

Przeziębienie czy grypa - jak rozpoznać?

Zatkany nos, gorączka, ogólne osłabienie organizmu – wielu z nas utrudniają one normalne funkcjonowanie w okresie zimowym. Raz nazywamy te objawy przeziębienie, innym razem – grypą. A przecież te pojęcia nie są równoznaczne i odnoszą się do dwóch zupełnie różnych stanów chorobowych. Jak więc rozpoznać, czy mamy do czynienia z przeziębieniem czy grypą? Jest kilka typowych symptomów, dzięki którym łatwo je odróżnić, a dzięki temu – skuteczniej leczyć.

Wczesne objawy przeziębienia i grypy

Pierwszym objawem przeziębienia jest najczęściej silny ból gardła, który utrudnia przełykanie, a nawet mówienie. Stan ten utrzymuje się zazwyczaj kilka dni i towarzyszy mu katar oraz trudności z oddychaniem. Przeziębienie z reguły trwa około tygodnia.

Grypa postępuje w zupełnie inny sposób. Przede wszystkim, wszystkie objawy występujące przy przeziębieniu są znacznie nasilone. Do tego dochodzi gorączka, ból głowy, bóle mięśni, nierzadko też wymioty i biegunka.

Gorączka

W przypadku przeziębienia gorączka nie zawsze występuje, a jeśli się pojawia, to jest to zazwyczaj tzw. stan podgorączkowy nieprzekraczający 38 stopni Celsjusza. Jeśli mamy do czynienia z grypą, to temperatura ciała może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza i towarzyszą jej dreszcze i obfite pocenie się.

Reklama

Bóle mięśni

Bóle głowy, pleców czy klatki piersiowej w przypadku przeziębienia nie są bardzo intensywne i najczęściej trwają zaledwie kilka dni. Inaczej dzieje się, kiedy dopadnie nas grypa. Bóle mięśniowo-stawowe obejmują całe ciało i są odczuwalne przez cały czas trwania infekcji. Często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i nawet odpoczynek w łóżku jest bardzo bolesny.

Zmęczenie

Zarówno w przypadku przeziębienia jak i grypy, czujemy się zmęczeni, nie mamy energii, by wykonywać podstawowe obowiązki domowe, jesteśmy wyczerpani i pozbawieni jakiejkolwiek motywacji. Jednak uczucie zmęczenia podczas przeziębienia jest średnio nasilone i nie ogranicza całkowicie naszej aktywności. Grypie natomiast towarzyszy skrajne wyczerpanie, uniemożliwiające czasami wykonanie nawet podstawowej toalety. Jest to osłabienie tak zaawansowane, że może odciąć nas od rzeczywistości nawet na tydzień.

Powikłania

Nieprawidłowo leczone przeziębienie może prowadzić do ewentualnych powikłań, takich jak zapalenie zatok lub ucha środkowego, jednak jest to sytuacja nieczęsto spotykana. Ryzyko powikłać w przypadku grypy jest znacznie większe. Zapalenie zatok, oskrzeli, a nawet zapalenie płuc to częste następstwa nieleczonej lub leczonej nieprawidłowo grypy.

Czas trwania choroby

Przeziębienie z reguły nie trwa dłużej niż tydzień. W większości przypadków gorączka i bóle mięśni mijają po kilku dniach. Dłużej może zostać z nami katar, ale nie jest on zbyt uciążliwy i nie paraliżuje całego naszego życia. Grypa trwa znacznie dłużej – niektóre jej objawy utrzymują się nawet kilka tygodni, szczególnie kaszel i uczucie osłabienia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy