Reklama

Przyczyny i objawy zakrzepicy

Statystyki są alarmujące – co trzecia osoba cierpiąca z powodu zakrzepicy umiera przedwcześnie, chociaż jest to choroba całkowicie uleczalna! Zakrzepica, czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich, zazwyczaj zajmuje żyły podudzia, znacznie rzadziej uda czy miednicy. Samo powstanie zakrzepu nie jest niebezpieczne dla życia, jednak kiedy oderwie się on od ściany żyły, może spowodować zator i doprowadzić do zgonu. Niebezpieczeństwo związane z tą chorobą polega na tym, że pierwsze jej objawy są przez pacjentów lekceważone.

Zakrzepy - przyczyny powstawania

Zakrzepicę diagnozuje się z reguły u osób po 40. roku życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może ona jednak dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. Wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia, stylu życia, diety i przyjmowanych leków.

Oto niektóre z przyczyn powstawania zakrzepów utrudniających swobodny przepływ krwi:

• Terapia hormonalna zawierająca estrogen

• Problemy z sercem (zaburzenie rytmu serca, migotanie przedsionków)

• Antykoncepcja hormonalna

• Ciąża i okres po porodzie – do sześciu tygodni

• Siedzący tryb życia, szczególnie przebywanie w pozycji z nogą założoną na nogę

Reklama

• Unieruchomienie po zabiegach ortopedycznych, konieczność unieruchomienia w gipsie lub szynie

• Otyłość

• Nadmierna krzepliwość krwi

• Występowanie zmutowanego czynnika V układu krążenia (czynnika V Leiden)

Uwaga! Pod wpływem tych czynników zmianie ulega ściana naczynia, występują zaburzenia w warstwowym przepływie krwi lub zmiany w składzie krwi; wskutek czego powstaje zakrzep.

Zakrzepica – objawy

Pierwszym objawem żylnej choroby zakrzepowej jest najczęściej gwałtowny ból w łydce, który nierzadko tłumaczy się skurczem mięśni. Jednak w odróżnieniu od skurczu ból nie ustępuje i nasila się przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę. Bólowi towarzyszy obrzęk, który pojawia się wokół kostki, na podudziu lub udzie. Zawsze poniżej zakrzepu. Kolor skóry wokół dotkniętego obszaru jest niemal zawsze zmieniony - skóra jest zaczerwieniona lub sina. Czasami pojawia się gorączka i przyspieszona czynność serca. Objawy te często są bagatelizowane, dlatego o chorobie pacjenci często dowiadują się, kiedy ta znajduje się w zaawansowanym stadium lub kiedy dochodzi do najgorszego, czyli do zatoru w płucach.

Objawy zatoru płucnego

Objawy wskazujące na pojawienie się zatoru płucnego to silny, kłujący ból w klatce piersiowej, suchy kaszel, czasami plucie krwią, duszność, której towarzyszy sinica ciała, pocenie się. Zator płucny jest bardzo niebezpieczny i bezpośrednio zagraża życiu, dlatego po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy jak najszybciej wezwać pomoc.

Diagnostyka

Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy umówić się na wizytę lekarską w celu wykonania odpowiednich badań. W pierwszej kolejności lekarz ocenia prawdopodobieństwo kliniczne zatorowości płucnej, stosując na przykład skalę Wellsa. Informacjom z wywiadu i badania lekarskiego zostają nadane punkty, których suma określa stopień prawdopodobieństwa wystąpienia zakrzepicy. Kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest małe, aby ją całkowicie wykluczyć, wykonuje się badanie stężenia D-dimerów w osoczu. Jeśli istnieje duże ryzyko zakrzepicy, wykonuje się badanie obrazowe USG żył głębokich z przystawką Dopplera.

Leczenie zakrzepicy

Po zdiagnozowaniu choroby lekarz najczęściej zaleca przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, które hamują powiększanie się zakrzepów i zapobiegają powstawaniu nowych. Zmniejszają też ryzyko zatoru płucnego. Ważne jest noszenie podkolanówek lub rajstop uciskowych, których zadaniem jest wspomaganie odpływu krwi żylnej z najniższych odcinków kończyn.

Profilaktyka

Świadomość czynników, które są główną przyczyną zakrzepicy i ich unikanie to najlepsza profilaktyka. Należy więc rzucić palenie, dbać o utrzymywanie odpowiedniej masy ciała i prowadzić aktywny tryb życia. Jeśli przyjmujemy leki hormonalne, konieczne jest regularne wykonywanie badań, by ewentualne zakrzepy szybko zdiagnozować i od razu rozpocząć leczenie. Zakrzepica może mieć podłoże genetyczne, dlatego należy zwracać uwagę na niepokojące objawy – ból w łydkach i obrzęk. Jeśli z powodu choroby lub odbytej operacji jesteśmy unieruchomieni, lekarz powinien poinformować nas o profilaktyce zapobiegania powstawaniu zakrzepów.

Dieta dla chorych na zakrzepicę

Dieta powinna być bogata w produkty w naturalny sposób rozrzedzające krew: winogrona, imbir, czosnek, ananasy. Należy również pić duże ilości wody.

Uwaga! Jeśli zażywamy leki w celu rozrzedzenia krwi, nie należy dodatkowo stosować środków naturalnych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy