Reklama

Przyczyny kłopotów z pamięcią w średnim wieku

Gdzie się podziała doskonała głowa, którą miałam jeszcze nie tak dawno?

Pani doktor, czy to już starcza demencja, że mam taką dziurawą pamięć? Ciągle coś mi z niej wylatuje... – to pytanie zadała mi 42-letnia pani Zofia.

– O demencji nie można mówić w pani przypadku. To zmiany w obrębie mózgu, do których dochodzi u osób w bardziej zaawansowanym wieku, po 60 roku życia i później, a pani jest jeszcze młodą kobietą. Jednak pewne zmiany w organizmie prowadzące do demencji mogą zachodzić i w młodszym wieku.

– Jakie to zmiany? – Choćby nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowy poziom cukru czy za wysoki poziom cholesterolu. Schorzenia te prowadzą do pogorszenia się stanu naczyń krwionośnych, przez co krew gorzej krąży i tkanki są niedostatecznie odżywiane. A komórki mózgu są niezwykle wrażliwe na niedotlenienie i niedożywienie. – Muszę się więc przebadać?

Reklama

– Tak. O, rzeczywiście ciśnienie jest nieco za wysokie. Dam pani także skierowanie na badanie krwi, sprawdzimy poziom cukru i cholesterolu. – Co w przypadku, gdy będą nieprawidłowe? – Jeśli ich wartości będą nieznacznie podwyższone, pomoże zmiana diety. Jeśli będą zdecydowanie za wysokie, zapiszę pani konieczne leki. Dam też pani skierowanie na USG tętnic szyjnych, być może pani kłopoty z pamięcią mają związek ze zwężeniem ich światła. Ale jeszcze jedno pytanie: czy nie ma pani ostatnio bardziej stresującego trybu życia?

– Tak... Mam teraz w pracy nowego szefa i duże zmiany. – Kłopoty z pamięcią są bardzo często spowodowane stresem, przepracowaniem, zmęczeniem i zaburzeniami snu. – Jak więc sobie pomóc? Pracy zmienić nie mogę... – Na przykład zażywając preparat bez recepty z miłorzębem japońskim (gingko biloba). Poprawia on mikrokrążenie krwi. Pamięci służy także lecytyna. A oprócz tego zalecałabym pani codzienne spacery albo inną aktywność fizyczną.

To nie tylko pomoże się wyciszyć, ale też dotleni pani organizm, a więc i mózg. Warto też ćwiczyć umysł – rozwiązywać krzyżówki, zagadki, quizy, grać w scrabble, uczyć się wierszy na pamięć.

Miejsce, w którym „mieszka” pamięć

To hipokamp. Jest odpowiedzialny za pamięć, zwłaszcza krótkotrwałą, w której na kilka do kilkunastu minut zapisywane są spotykające nas zdarzenia. Ta nieduża struktura mózgu umieszczona jest w płacie skroniowym kory mózgowej. Zawiaduje też przesyłaniem impulsów do pamięci długoterminowej, trwałego magazynu śladów pamięciowych.

Lekarz medycyny - Alicja Kuciej

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: lekarz | USG | pamięć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy