Przyczyny zaczerwienionych oczu i proste sposoby jak sobie z nimi radzić
Zaczerwienienie lub inaczej przekrwienie oczu może być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami. Alergia, długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora komputera, a nawet dotykanie oczu brudnymi rękoma może powodować tę bolesną i dość powszechną przypadłość. Zapobieganie oraz higiena dotycząca oczu są kluczowe, dlatego poniżej prezentujemy kilka prostych rad pozwalających wyeliminować problem zaczerwienionych oczu. Jest wiele roślin, które pomagają na zaczerwienione oczy. Możesz po prostu udać się do apteki i kupić jakiekolwiek krople do oczu, ale zawsze dobrze wiedzieć, co Matka Natura ma dla ciebie w zanadrzu. Wiedza na temat właściwości oraz sposobu zastosowania wielu naturalnych leków może się okazać niezwykle przydatne w sytuacji, gdy będziesz potrzebować pomocy. Dowiedzmy się więc co nieco na ten temat. Skąd się bierze zaczerwienienie oczu? Zanim zaaplikujesz sobie krople do oczu czy zastosujesz jakąkolwiek inną kurację, musisz zrozumieć, jaki jest powód powstałego stanu zapalnego. Nie znając przyczyny możesz pogorszyć całą sytuacje. Przyjrzyjmy się kilku możliwym przyczynom przekrwienia oczu:
Na pewno przytrafiło ci się to wcześniej przynajmniej raz: ból, podrażnienie, białka oka zabarwione na czerwono… niebezpieczeństwo związane z infekcją oka polega na tym, że może się ona przerodzić w zapalenie spojówek, które szybko przechodzi z jednego oka na drugie. Ale jak dochodzi do zainfekowania oka?
Infekcje są powodowane przez czynniki zewnętrzne, na przykład przez małe fragmenty metalu, małe cząsteczki pochodzenia naturalnego, na które możesz mieć uczulenie, takie jak pyłki drzew czy kwiatów, a nawet brud unoszący się w powietrzu. Musisz pamiętać, że ważną rolę odgrywa tu higiena, ponieważ możesz łatwo zadrapać się w oko brudnymi rękoma.
Nie należy zapominać, że stosowanie soczewek kontaktowych może w znacznym stopniu zaszkodzić oczom. Ostrożność w obchodzeniu się z nimi oraz zakładanie ich w odpowiednim czasie są absolutnie konieczne dla zdrowia twoich oczu.
Niektóre osoby nie są w stanie zapewnić swoim oczom odpowiedniego nawilżenia. Oczy wysychają i stają się bardziej wrażliwe na wpływ środowiska, co kończy się ostrym przekrwieniem. Niektóre choroby mogą powodować niedostateczne nawilżenie oczu. Skontaktuj się z lekarzem, on będzie potrafił postawić właściwą diagnozę.
Wpatrywanie się w ekran komputera
To kolejna, bardzo często spotykana przyczyna zaczerwienionych oczu. Światło, którego źródłem są tego typu urządzenia – włączając telefony komórkowe – jest bardzo szkodliwe dla oczu. Stają się one podrażnione, przeciążone a także tracą ostrość widzenia… absolutnie konieczne jest robienie krótkich przerw podczas pracy przy komputerze.
Niedostateczna ilość snu
Czy to kogoś dziwi? Brak snu może być powodem bardzo poważnego przekrwienia oczu. To również przyczyna tworzenia się worków pod oczami. Niedostateczna ilość snu obniża odporność, przez co stajesz się bardziej podatny na infekcje. Twój organizm nie jest dobrze natleniony, nie czujesz się dobrze i budzisz się z zaczerwienionymi oczami. Z pewnością kiedyś tego doświadczyłeś.
1. Naturalny odpoczynek dla twoich oczu
Jeśli zdarzyła ci się bezsenna noc lub nie wyspałeś się wystarczająco dobrze, jest na to jeden skuteczny sposób – zimne i ciepłe kompresy. Namocz mały ręczniczek w rześkiej wodzie i połóż go na twarzy, przykrywając oczy. Następnie namocz ręcznik w ciepłej – ale niegorącej – wodzie i powtórz zabieg. Pobudzi to krążenie w okolicach oczu.
2. Napar z oczaru
Bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zaparzysz liście oczaru. Namocz bawełniany wacik w naparze i połóż go na zaczerwienionym oku na kilka sekund. Dzięki temu oko zostanie nawilżone. Oczar to najlepsza roślina na problemy z oczami.
3. Plastry marchwi
Marchew jest świetna na przekrwione oczy. Posiada właściwości od dawna wykorzystywane w trosce o oczy. Ugotuj w wodzie jedną marchewkę, obetnij dwa grube plastry i połóż je na powiekach na 10 minut. Powtarzaj ten zabieg trzy razy dziennie, za każdym razem odcinając nowe plastry. Wspomoże to bardzo usuwanie przekrwienia oraz stanu zapalnego.