Przyprawy i zioła w walce z nowotworami
Choroba nowotworowa nie jest wyrokiem, od którego nie ma odwołania. Większości nowotworów można zapobiec przez odpowiednie działania profilaktyczne. Wiele pożytecznych substancji pomocnych w zwalczaniu choroby dostarcza odpowiednia dieta.
Cudowne właściwości imbiru znane są od stuleci. Ułatwia trawienie, leczy przeziębienie, działa przeciwobrzękowo, a także łagodzi mdłości, które są najczęściej spotykanym skutkiem ubocznym leczenia choroby nowotworowej. Imbir może być stosowany w formie sproszkowanej, świeży lub kandyzowany.
Rozmaryn
Rozmaryn wywodzi się z wybrzeży Morza Śródziemnego, dlatego tak często spotkać go możemy w przepisach kuchni śródziemnomorskiej. Idealnie komponuje się z sosem pomidorowym, zupami, nadaje aromatu wołowinie i jagnięcinie. Oprócz tego, że cudownie pachnie i wydobywa smak potraw, rozmaryn posiada też właściwości lecznicze. Szczególnie polecany jest w przypadku problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, niestrawność, utrata apetytu. Niedawno przeprowadzone badania wykazują ponadto, że rozmaryn ogranicza zdolność komórek nowotworowych do atakowania sąsiednich komórek. Zalecana dawka wywaru z rozmarynu nie powinna przekraczać 3 filiżanek dziennie.
Kurkuma
To jej potrawy curry zawdzięczają charakterystyczny, żółty kolor i niepowtarzalny smak. Podstawowym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Obecnie prowadzone są badania nad działaniem kurkumy na komórki rakowe.
Papryka chili zawiera kapsaicynę, substancję, która nie tylko odpowiada za jej ostry smak, ale wykazuje też silne działanie przeciwbólowe. Kapsaicyna, stosowana zewnętrznie, działa rozgrzewająco na stawy i mięśnie. Występuje głównie w postaci maści i plastrów. Kapsaicyna wykorzystywana jest też do łagodzenia bólu neuropatycznego, który często jest skutkiem leczenia onkologicznego. Chociaż trudno w to uwierzyć, papryka chili pomaga również przy niestrawności. Oczywiście w niewielkich dawkach.
Czosnek
Czosnek należy do grupy roślin cebulkowych, do której zalicza się również szczypiorek, cebulę, szalotkę, por. Czosnek jest źródłem siarki, selenu, argininy, oligosacharydów i flawonoidów, które korzystnie wpływają na zdrowie. Jednak najcenniejszą substancją wydaje się być allicyna, która nie tylko odpowiada za ostry zapach czosnku, ale przede wszystkim wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne.
Przeprowadzone badania mówią też o działaniu przeciwnowotworowym czosnku. Zmniejsza on podobno ryzyko rozwoju raka żołądka, trzustki, przełyku i piersi, dlatego regularne spożywanie czosnku powinno być podstawowym elementem profilaktyki antynowotworowej.
Mięta pieprzowa nie występuje naturalnie, a jest hybrydą powstałą ze skrzyżowania mięty zielonej z miętą nadwodną. Od stuleci stosowana jest głównie jako środek łagodzący problemy układu pokarmowego: niestrawność, biegunkę, mdłości. Mięta odpręża mięśnie żołądka i zwiększa przepływ żółci, która trawi tłuszcze, dzięki temu pożywienie szybciej przechodzi przez żołądek i nie dochodzi do problemów trawiennych.
Mięta łagodzi też silny ból żołądka, którego przyczyną może być nowotwór. Napar z liści mięty łagodzi też bolesne owrzodzenie jamy ustnej, które może rozwinąć się podczas chemioterapii.
Rumianek
Rumianek, tak jak mięta, leczy owrzodzenie jamy ustnej, które może pojawić się w wyniku chemioterapii. Jeśli onkolog nie wyrazi sprzeciwu, naparem z rumianku należy płukać jamę ustną oraz gardło. Rumianek łagodzi też problemy trawienne, hamuje skurcze mięśni gładkich jelit i żołądka. Ułatwia też zasypianie. Krótko przed snem należy wypić silną herbatę z rumianku, a bezsenność przestanie być problemem.