Temu co jemy smak i aromat nadają przyprawy. A wszystko dzięki olejkom eterycznym, które zawierają. To one właśnie mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie: nie tylko poprawiają krążenie, ale przede wszystkim wspomagają układ trawienny i przyspieszają spalanie zbędnego tłuszczu. Udowodnili to lekarze z Chicago w USA, którzy przebadali 2,5 mln osób. Połowa z nich przez pół roku spożywała dania zawierające przyprawy. Schudły nawet 14 kg. A reszta osób, jedząca potrawy nieprzyprawione zaledwie 3 kg. A oto lista tych przypraw, które powinny używać osoby odchudzające się:
- imbir - przyspiesza przemianę materii. Idealna do mięs, ryb, zup i warzyw;
- chilli - poprawia trawienie. Pasuje do drobiu i warzyw;
- tymianek - wspomaga trawienie tłustych potraw. Doskonały też do drobiu i warzyw;
- kolendra - działa moczopędnie i polepsza trawienie. Stosuje się ją głównie do potraw kuchni orientalnej;
- bazylia - wspomaga trawienie tłuszczu i białek. Nadaje się szczególnie do sałatek;
- rozmaryn - ułatwia trawienie tłuszczu. Stosuje się go do wołowiny i ziemniaków;
- majeranek - idealnie zastępuje sól. Przyspiesza przemianę materii, zapobiega wzdęciom. Używa się go do wszelkich dań mięsnych i do roślin strączkowych;
- kminek - zwiększa wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Pasuje do dań z kapusty, do mięs oraz do ryb;
- koper - wspomaga pracę jelit. Doskonały do warzyw.
Większość przypraw należy dodać pod sam koniec gotowania. Wyjątkiem jest tylko imbir, który potrzebuje zdecydowanie więcej czasu, aby uwolnić swój smak i aromat. Dlatego trzeba go dodawać już w połowie gotowania.
Aby przyprawy zachowały najwięcej swoich właściwości, trzeba przechowywać je w szczelnie zamkniętych opakowaniach i w suchym, ciemnym miejscu.
Składniki na 1 porcję, ok. 120 kcal. Żelatynę (pół łyżki) rozpuścić w minimalnej ilości wrzątku. Śmietankę 30-proc. (pół szklanki) ubić, połączyć z twarożkiem (10 dag) i rozpuszczoną żelatyną. Do masy serowej dodać mieszankę posiekanych ziół: bazylię, tymianek, majeranek (łyżeczka), doprawić solą i pieprzem. Piankę przelożyć do foremek, odstawić do lodówki na godzinę. Po schłodzeniu wyjąć z foremek.
Składniki na 1 porcję, ok. 230 kcal. Cebulę (pół) pociąć w kostkę, szynkę (5 dag) w paski. Marchewkę i cukinię (pół) pokroić w plasterki, fasolkę szparagową (5 dag) na części. Wszystko wrzucić do dużego rondla, podlać olejem (łyżka), chwilę podsmażyć. Wymieszać z koncentratem pomidorowym (1/4 małej puszki), podlać wodą. Przyprawić solą, pieprzem i kminkiem. Dusić pod przykryciem ok. 20 min.
Składniki na 1 porcję, ok. 290 kcal. Pierś z kurczaka (jeden filet) oczyścić, umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Pokroić na grube plastry, oprószyć solą i pieprzem. Na każdy plaster mięsa położyć szałwię (2 listki), dobrze owinąć wędzoną szynką (plaster) oraz spiąć wykałaczką. Na patelni rozgrzać olej (łyżka), smażyć plastry mięsa po 5 minut z każdej strony. Osączyć z tłuszczu. Ułożyć na talerzu. Mięso podawać ze szpinakiem.
Składniki na 1 porcję, ok. 180 kcal. Ziemniaki (2) i włoszczyznę (1/4 pęczka) obrać, opłukać, pokroić w kostkę. Przełożyć do garnka, wlać wrzącą wodę (pół litra). Dodać listek laurowy, ziele angielskie (3 ziarenka) oraz pokruszoną kostkę bulionową (pół). Gotować około 30 minut. Cebulę (1/4) i czosnek (ząbek), obrać, posiekać, zeszklić na oleju (łyżka). Wrzucić do zupy, gotować jeszcze około 6 minut.