Przytulia: Zapobiega zakrzepicy, koi ból nerek i wspiera leczenie żylaków
Przytulia kojarzona jest przede wszystkim z urzekającym zapachem przywołującym wspomnienia z sielskich wakacji spędzanych na wsi, ale jednocześnie słynie ze swoich nietuzinkowych właściwości leczniczych. A jest ich cała moc. Wspiera proces detoksykacji krwi i limfy, dzięki czemu zapobiega zakrzepicy i wspomaga leczenie żylaków. Skutecznie reguluje też gospodarkę wodą i regeneruje organizm. Ponadto pomaga pokonać uporczywe dolegliwości towarzyszące chorobom nerek i pęcherza. Znana jest też ze swoich zdolności przyspieszania procesów gojenia się ran i usuwania obrzęków. Przyjrzyjmy się przytulii nieco bliżej, bo naprawdę warto.
Lecznicze zdolności przytulii mają związek z bogatym składem tej cennej rośliny. Znajdziemy w niej między innymi pochodne kwercetyny, rutynę, glikozydy irydoidowe, kwas chlorogenowy, kwas galusowy, kumaryny, olejek eteryczny i krzem.
Przytulia a układ krwionośny i limfatyczny
Przytulia wyjątkowo dobroczynnie wpływa na nasz układ krwionośny i limfatyczny. Skutecznie oczyszcza krew i układ chłonny oraz poprawia krążenie krwi, dzięki czemu skutecznie przeciwdziała zakrzepicy. Wspomaga też leczenie żylaków, prostaty, hemoroidów, a także miażdżycy.
Przytulia skutecznie wspomaga leczenie stanów zapalnych układu moczowego. Działając moczopędnie reguluje gospodarkę wodną organizmu i eliminuje ryzyko tworzenia się obrzęków oraz cellulitu powstającego wskutek nadmiernego gromadzenia się płynów w organizmie.
Przytulia a regeneracja organizmu
Przytulia korzystnie wpływa też na nasz organizm, przyspieszając proces jego regeneracji. Ta cenna roślina wykazuje też zdolności rozkurczowe, antyseptyczne oraz eliminuje nadmierną potliwość. Można ją również stosować w formie środka wspomagającego terapię nowotworową.
Przytulia a trudno gojące się rany
Przytulię można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Praktyka pokazuje, że przyspiesza proces leczenia trudno gojących się ran, skaleczeń oraz egzemy. Zalecana jest również osobom zmagającym się z łupieżem.
Lecznicze właściwości wykazuje między innymi sok z przytulii. Można go przygotować samodzielnie w domu w bardzo prosty sposób.
Potrzebne składniki:
50 ml świeżo zmielonej przytulii
25 ml przegotowanej wody
Sposób przygotowania:
Zmieloną przytulię zmieszaj z przegotowaną wodą. Napar odstaw na godzinę. Po tym czasie odcedź przez lnianą szmatkę. Gotowy sok przechowuj w lodówce. Pij kilka razy dziennie po jednej łyżeczce.
Napar z przytulii
Potrzebne składniki:
Cztery łyżki rozdrobnionego ziela przytulii
500 ml gorącej wody
Sposób przygotowania:
Ziele przytulii zalej wrzątkiem. Odstaw na 15 minut do naciągnięcia. Napar pij kilka razy dziennie.
Maść z przytulii
Potrzebne składniki:
20 ml soku z przytulii
80 ml miękkiego smalcu wieprzowego lub maści tranowej
Sposób przygotowania:
Sok z przytulii połącz ze smalcem. Starannie wymieszaj. Gotowy preparat nakładaj na chorobowo zmienioną skórę.