Reklama

Przywrotnik na wrzody i rozmaite dolegliwości skórne

Przywrotnik pospolity - znany również pod nazwami "lwia łapa", gojnik", nawrotnik, nawrotek, czy najczęściej stosowaną, czyli ziele Matki Boskiej - zyskał uznanie w medycynie naturalnej ze względu na swoje nietuzinkowe właściwości lecznicze. Kwiaty oraz liście ziela dobroczynnie wpływają na skórę i hamują stany zapalne oraz krwawienie, a przyrządzane na ich bazie napary, soki i nalewki fantastycznie działają na układ pokarmowy i perfekcyjnie stymulują trawienie. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po płukanki, parówki i napary z przywrotnika pospolitego? Kiedy najlepiej zbierać kwitnące ziele? Jak je suszyć? Podpowiadamy.

Przywrotnik pospolity: Kilka słów o roślinie

Przywrotnika pospolitego najczęściej można spotkać na łąkach, w lasach, na polanach i pastwiskach. Zwykle osiąga niewielkie rozmiary - ok. 10-50 cm. Jego znakiem rozpoznawczym są jasnozielone kwiaty i szarozielone liście. Okres kwitnienia przywrotnika przypada na okres od maja do września. Wtedy też zaleca się zbieranie kwiatów oraz liści rośliny. Zielarze cenią przywrotnika za balsamiczny zapach i i nieco słodkawy smak.

Co zawiera przywrotnik?

Nietuzinkowe właściwości lecznicze przywrotnik pospolity zawdzięcza zawartym w nim składnikom, w tym przede garbnikom, flawonoidom, saponinom, fitosterolom, luteinie, krzemionce, solom mineralnym oraz kwasom. Jeśli chodzi o te ostatnie w tym kontekście najczęściej wymienia się kwas elagowy, taninowy, chinowy, kumarowy i galusowy. Wszystkie wymienione sprawiają, że przywrotnik pospolity wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, ściągające, moczopędne. Ponadto udowodniono, że preparaty na bazie ziela wzmacniają strukturę naczyń krwionośnych oraz regulują pracę żołądka i jelit.

Reklama

Przy jakich schorzeniach sięgnąć po ziele przywrotnika?

Ziele przywrotnika przynosi ulgę przy wielu dokuczliwych dolegliwościach. Najlepiej sięgać po niego przy rozmaitych problemach trawiennych, typu wzdęcia czy biegunka; chorobie wrzodowej żołądka, hemoroidach, żylakach, stanach zapalnych odbytu, pochwy, sromu oraz błony śluzowej, czy też obfitych i bolesnych miesiączkach.

Przywrotnik pospolity w kosmetyce

Walory przywrotnika pospolitego doceniła nie tylko medycyna naturalna, ale także branża kosmetyczna. Zbawienny wpływ ziela na skórę powoduje, że stał się cenionym składnikiem preparatów stosowanych na cerę, między innymi maseczek, kremów oraz toników. Praktyka pokazuje, że ekstrakt z rośliny skutecznie niweluje oznaki starzenia się skóry, redukuje zmarszczki i bruzdy, zmniejsza rozszerzone pory, uszczelnia naczynia krwionośne oraz rozjaśnia przebarwienia skórne i stanowi skuteczny oręż w walce z trądzikiem.

Jak przygotować napar z przywrotnika?

Potrzebne składniki:

* 1 łyżka świeżego lub suszonego ziela przywrotnika pospolitego

* szklanka wody

Przygotowanie:

Ziele umieszczamy w garnku i zalewamy szklanką wody. Całość doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na niezbyt dużym ogniu przez około pięć minut. Następnie całość odstawiamy na minimum 30 minut. Po tym czasie odstawiamy.

Lecznicze zastosowanie naparu

Po napar warto sięgać i stosować wewnętrznie przy rozmaitych dolegliwościach układu pokarmowego ( najlepiej 2-3 razy w ciągu dnia), a zewnętrznie na trudno gojące się rany i zmiany skórne. Wacik kosmetyczny wystarczy zamoczyć w naparze i przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca na około trzydzieści minut.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziołolecznictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy