Przywrotnik pospolity: Naturalny lek na kobiece dolegliwości
Nie bez powodu przywrotnik pospolity nazywany jest najlepszym przyjacielem kobiet. Jego lecznicze walory medycyna naturalna doceniła już przed wiekami. Sporządzane na jego bazie napary, nasiadówki, herbaty i okłady przynoszą ulgę w zaburzeniach miesiączkowych, upławach, dolegliwościach okresu menopauzy, bólach brzucha, a ponadto w połączeniu z krwawnikiem pospolitym regulują cykl miesiączkowy u nastolatek. Ziele przywrotnika wspomaga też trawienie, hamuje krwawienia i zwalcza stany zapalne. Dowiedzmy się o nietuzinkowych zdolnościach tej dobroczynnie wpływającej na organizm kobiet rośliny co nieco więcej.
Przywrotnik pospolity, nazywany popularnie lwią łapą lub zielem Matki Boskiej, to bylina o niewielkich rozmiarach. Osiąga maksymalnie do 50 centymetrów wysokości i porasta głównie lasy, pastwiska, pola i łąki. Jego znakiem rozpoznawczym są szaro-zielone liście, jasnozielone kwiaty, balsamiczny zapach i i słodkawy smak. Surowcem leczniczym są kwiaty oraz liście rośliny. Stosuje się je przede wszystkim zewnętrznie, w postaci okładów, płukanek, parówek i nasiadówek.
Co znajdziemy w przywrotniku pospolitym?
Przywrotnik pospolity stanowi bogate źródło całej gamy cennych składników, w tym przede wszystkim garbników elagowych, flawonoidów, witaminy C, saponin, goryczy roślinnych, fitosteroli, kwasu elagowego, kwasu taninowego, kwasu kumarowego, kwasu galusowego, luteiny, krzemionki oraz soli mineralnych.
Medycyna naturalna przywrotnika pospolitego docenia szczególnie za jego właściwości ściągające, antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, wzmacniające strukturę naczyń krwionośnych, przeciwgorączkowe,
moczopędne, regulujące pracę żołądka i jelit oraz wzmacniające więzadła macicy.
Ponadto przywrotnik pospolity znajduje zastosowanie w kosmetyce. Między innymi rozjaśnia przebarwienia skórne, uelastycznia skórę, łagodzi objawy trądziku, zmniejsza zmarszczki i zamyka rozszerzone pory.
Na co pomaga przywrotnik pospolity?
Przywrotnik pospolity znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości trawiennych, choroby wrzodowej żołądka, hemoroidów, żylaków, zapalenia odbytu, trądziku, stanów zapalnych skóry, obfitych i bolesnych miesiączek, czy przebarwień skórnych.
Potrzebne składniki:
1 kopiata łyżeczka ziół
1/4 litra wrzącej wody
Sposób przygotowania:
Ziółka zalej wrząca wodą i pozostaw na kilkanaście minut do naciągnięcia. Gotowy preparat pij po przestudzeniu małymi łykami.
Jak przykładać ziele przywrotnika pospolitego?
Odpowiednią ilość świeżego ziela przepłucz, rozgnieść wałkiem do ciasta i przykładaj do chorobowo zmienionych miejsc.
Przywrotnik pospolity może śmiało posłużyć jako dodatek do kąpieli:
Na jedną kąpiel potrzebne jest ok. 200 gramów suchego ziela lub kilka garści świeżego ziela. Mieszankę ziołową umieszczamy w wiadrze lub w misce i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Następnego dnia podgrzewamy i dodajemy do kąpieli. Kojący efekt gwarantowany.