Pyszna dieta jagodowa
Sezon na leśne owoce jest krótki, więc wykorzystaj go w pełni. Latem zjadaj je surowe, a na resztę roku zrób przetwory.
Pierogi z jagodami, jagodowe zupy, koktajle czy nawet same owoce posypane cukrem są przepyszne. Są też bardzo zdrowe. Jagoda, czyli borówka czarna, oraz brusznica, czyli borówka czerwona, choć niepozorne, są jednymi z najwartościowszych owoców.
Cenne są zarówno ich kolorowe kuleczki, jaki i listki. Działają bakteriobójczo, odtruwają organizm, pomagają na stany zapalne. Ze względu na bogactwo kwasu foliowego, są wskazane dla kobiet w ciąży. A jakby tego było mało, pomagają na dłużej zachować młodość! Niech nie zabraknie ich w twojej diecie.
Jeśli marzysz o ładnej cerze, bez niedoskonałości, plamek, przebarwień i zmarszczek, włącz jagody do swojej diety. Zawarte w nich kwasy owocowe ujędrnią i wygładzą skórę, a przeciwutleniacze ją odmłodzą.
Witamina C i inne składniki zawarte w jagodach wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Jagody zawierają też kwasy organiczne - o działaniu złuszczającym, garbniki - odpowiedzialne za ich właściwości ściągające oraz aminokwasy i bioflawonoidy, łagodzące stany zapalne. To właśnie dlatego tak dobrze działają na cerę tłustą, z rozszerzonymi porami wypryskami (także ropnymi).
Przy problemach z cerą, dwa razy w tygodniu zastosuj maskę z borówek. Wystarczy rozgnieść garść owoców i nałożyć na twarz na ok. 20 minut.
Jeśli masz ciemne pasma, zafunduj im jagodową maskę.
Zapewni włosom nawilżenie, blask, a także nieco ograniczy ich przetłuszczanie (to zasługa zawartych w jagodach garbników, które regulują wydzielanie łoju).
Wystarczy bardzo dokładnie zmiksować 1/2 szklanki owoców i wymieszać, np. ze sklepową odżywką, śmietaną, mlekiem czy śmietanką kokosową. Jeśli maska będzie za rzadka, zagęść ją mąką ziemniaczaną. Kosmetyk nakładaj na umyte włosy na pół godziny.
Jagody nie podnoszą gwałtownie poziomu insuliny we krwi - mają niski tzw. indeks glikemiczny (30). A kiedy insulina we krwi jest na stałym, odpowiednim poziomie, organizm spala kalorie i nie odkłada zbędnej tkanki tłuszczowej.
Garść jagód dodana do śniadania zapewni ci sytość do obiadu. Dodaj je do homogenizowanego serka, posyp nimi omlet, dodaj do koktajlu.
Jagody są znakomitym źródłem przeciwutleniaczy - naturalnych substancji chemicznych, które opóźniają procesy starzenia. Przyczyniają się one do regeneracji skóry, poprawy napięcia włókien kolagenu i elastyny oraz utrzymują w skórze optymalne stężenie kwasu hialuronowego, który z kolei ma właściwości silnie nawilżające.
Co powiesz na jagodowy koktajl odmładzający? Do 200 ml mleka sojowego wrzuć 100 g czarnych jagód lub borówki amerykańskiej, 1 suszoną morelę, łyżeczkę posiekanych orzechów włoskich. Dodaj 2 łyżeczki miodu lub syropu klonowego. Zmiksuj.
Lecznicze owoce, ale i liście, najlepiej zbierać w lipcu. Czarne jagody, zarówno świeże, jak i suszone są jednym z najsilniejszych naturalnych leków o bardzo szerokim działaniu.
Czarne jagody należą do owoców najlepiej chroniących nasz organizm, a zwłaszcza mózg, przed starzeniem.
Naukowcy przeprowadzili badania w dwóch grupach osób po 70. roku życia. Pierwsza wypijała codziennie przez dwa miesiące dwie szklanki soku jagodowego, druga - inne soki. Następnie wykonano testy na zapamiętywanie. Lepsze wyniki mieli ci, którzy pili sok z jagód!
Napary z suszonych owoców uspokajają. Łyżkę stołową suszu z czarnych jagód wsyp do 1/4 litra wody. Gotuj przez 3 minuty, odstaw do naciągnięcia. Pij przed snem.
Jeśli dużo pracujesz przy komputerze, w źle doświetlonym pomieszczeniu lub nie najlepiej widzisz po zmroku - jedz jagody!
Zapobiegają powiększaniu się krótkowzroczności i poprawiają widzenie w ciemnościach. Podobno w czasie wojny żołnierze RAF-u przed lotem zjadali słoik dżemu z jagód, aby poprawić ostrość wzroku.
Przygotuj sok ze świeżych owoców. Kilogram dojrzałych, przetartych owoców zalej 200 ml wrzątku i dodaj 200 g cukru. Po zagotowaniu przelej przez sito i ostudź.
W świeżych jagodach i wyciągach z liści jest substancja działająca podobnie do insuliny, która reguluje poziom cukru we krwi. Natomiast zawarte w nich przeciwutleniacze obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) i podnoszą poziom dobrego (HDL).
W świetle tych informacji jagodowy deser ci nie zaszkodzi, a podziała korzystnie na układ krążenia.
Jagody to sprawdzona babcina recepta na kłopoty z bolącym brzuchem. Świeże owoce mają działanie rozluźniające przy zaparciach (pobudzają ruchy robaczkowe jelit), a sok czy odwar (koniecznie przecedzony) przeciwbiegunkowe.
Liście owoców stosowane są w biegunkach i nieżytach jelit (a nawet w bolesnych menstruacjach). A sok z suszonych jagód działa przeciwbiegunkowo, zwalcza pasożyty przewodu pokarmowego.
Gdy przydarzą ci się żołądkowe sensacje, skorzystaj z naszych przepisów na jagodowe napary. 2 łyżki suszonych jagód (warto je w sezonie wysuszyć na słońcu albo w piekarniku) zalej 2 filiżankami wrzątku i przykryj. Po 2-3 godzinach przecedź. Pij jagodową herbatkę 4 razy dziennie po pół filiżanki przed posiłkami. Możesz też łyżkę suszonych owoców bądź liści zalać szklanką gorącej wody i gotować przez 5 minut. Odcedzony odwar pij 2 razy dziennie po pół szklanki.