Refluks u niemowląt: Domowe sposoby
Ulewanie pokarmu, czyli refluks żołądkowo-przełykowy, to jedna z najczęstszych przypadłości u niemowląt. Jego pojawieniu się sprzyja łapczywe jedzenie i przekarmienie. Z czasem przypadłość ustępuje, ponieważ wraz z wiekiem maluszka mięsień zwieracza przełyku rozwija się i zaczyna prawidłowo spełniać swoją rolę - zapobiega cofaniu się pokarmu z żołądka. Choć dolegliwość budzi niepokój rodziców, nie jest groźna. Oczywiście pod warunkiem, że ulewaniu nie towarzyszą dodatkowe objawy. Jeśli dziecko nie przybiera prawidłowo na wadze, często łapie infekcje oddechowe, wymioty są gwałtowne, a w stolcu pojawia się krew, oznacza to, że jego stan należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem specjalistą i rozpocząć odpowiednie leczenie. Aby zminimalizować epizody refluksu u niemowlęcia można wypróbować również kilka naturalnych i bezpiecznych domowych sposobów.
Podczas karmienia piersią lub butelką, dziecko powinno być możliwie jak najbardziej wyprostowane. Ważna jest też szybkość karmienia - szkrab nie powinien jeść zbyt wolno, ani zbyt łapczywie. Po karmieniu maluch powinien być wyprostowany przez co najmniej 30 minut.
Dzieci, u których występuje refluks, powinny spać na brzuchu. Jest to bezpieczniejsza pozycja, która uniemożliwia zadławienie. Jeśli dziecko śpi na plecach, należy pamiętać, by jego głowa była uniesiona co najmniej 30 cm.
2. Masaż
Regularny masaż pomaga poprawić funkcjonowanie układu oddechowego i pokarmowego u niemowląt. Pozytywnie wpływa też na układ nerwowy i ogólny rozwój organizmu, poprawia jakość snu dziecka i zmniejsza objawy refluksu żołądkowego.
Masaż należy wykonywać 2 lub 3 razy dziennie, a do jego wykonania używać ciepłej oliwy lub oleju kokosowego. Dziecko musi znajdować się w pozycji leżącej. Czynność należy zacząć od brzuszka i delikatnie masować go okrężnymi ruchami przez 3 do 4 minut. Potem czas na plecy (2 minuty). Ręce i nogi można masować odrobinę mocniej, zawsze zaczynając od środka, na przykład od górnej części nóg do stóp.
W łagodzeniu objawów refluksu pomóc mogą ćwiczenia ruchowe, które poprawiają trawienie. Do najbardziej skutecznych należy między innymi to popularne nazywane "rowerkiem". Gdy dziecko znajduje się w pozycji leżącej, wystarczy unieść jego nogi i delikatnie wykonywać nimi okrężne ruchy. Praktykowanie tego ćwiczenia kilka razy dziennie, przez około 10 minut, z pewnością usprawni trawienie i zmniejszy objawy refluksu. Należy pamiętać, aby nie karmić dziecka bezpośrednio przed sesją i do 30 minut po wysiłku.
4. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy pomaga zrównoważyć poziom kwasu w żołądku, co ułatwia trawienie pokarmu i zapobiega ulewaniu. ¼ łyżeczki niefiltrowanego octu jabłkowego należy wymieszać w szklance letniej wody i podawać dziecku kilka kropli przed karmieniem. Usprawni to proces trawienia i pomoże zwalczyć nieprzyjemne skutki refluksu.
Olej kokosowy posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki którym pomaga zmniejszyć objawy refluksu. Ponadto kwas laurynowy zawarty w oleju kokosowym działa antywirusowo i antybakteryjnie, dzięki czemu wzmacnia układ immunologiczny noworodków.
Warto spróbować dodać ½ łyżeczki oleju kokosowego do ciepłego napoju przygotowanego dla maluszka. Matki karmiące piersią powinny codziennie spożywać 2 łyżki oleju kokosowego, by zwiększyć odporność swoich pociech. Olej kokosowy może być też używany zewnętrznie - do masowania ciała dziecka.
6. Rumianek
Rumianek posiada właściwości antyseptyczne, działa uspokajająco, poprawia trawienie i łagodzi kolki. Napar z rumianku można podawać dziecku w maksymalnej dawce 2 łyżeczek dziennie. Matki karmiące powinny pić do 3 filiżanek naparu dziennie.