Reklama

Reklama

Ropnie, wędrujące guzy. Powikłania po powiększaniu piersi wypełniaczami

Coraz więcej kobiet opisuje powikłania po zabiegu „nieinwazyjnego” powiększania piersi preparatem Aquafilling/Los Deline. Pacjentki po wstrzyknięciu wypełniaczy skarżą się na rozległe rany, ropnie i przemieszczające się guzy. Sprawą zajął się sąd.

Powiększenie piersi to marzenie wielu kobiet - zarówno tych, które natura obdarzyła małym biustem, jak i matek, które po okresie karmienia tęsknią za jędrnym biustem. Bardzo łatwo dać się jednak nabrać na rozmaite metody, które kliniki medycyny estetycznej promują jako "nieinwazyjne". Wstrzykiwanie do piersi niesprawdzonych preparatów może skończyć się poważnymi powikłaniami, pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, a nawet amputacją piersi.

Reklama

Duże kontrowersje wśród lekarzy wywołał preparat Aquafilling. Co prawda w 2017 r.  został wycofany z obrotu rynkowego w Polsce, ale zastąpił go żel o nazwie Los Deline. Pod koniec 2018 r. Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej wydało oświadczenie, w którym nawołuje lekarzy do wzięcia pod rozwagę wszystkich przypadków poważnych powikłań, z którymi spotkali się w swojej praktyce po zastosowaniu preparatu. 

Każde takie zdarzenie należy zgłaszać jako incydent medyczny wymagający wszczęcia procedury raportowania, informacja taka trafia również do wytwórcy wyrobu. Niestety wielu lekarzy wciąż promuje preparat jako bezpieczny dla zdrowia. W tej chwili preparat funkcjonuje pod inną nazwą - Los Deline i jak zapewnia producent, jego skład jest taki sam, jak wycofanego Aquafillingu.

Jak ustalili dziennikarze "Superwizjera", nawet 6 tys. Polek może "żyć na tykającej bombie". Pacjentki, które poddały się zabiegowi powiększania piersi wspomnianym preparatem, borykają się z potwornymi powikłaniami. Wśród nich są także zmiany o charakterze onkologicznym. Co więcej, preparat może migrować po całym ciele: jedna z bohaterek reportażu ma substancję w miednicy! Skala problemu jest ogromna: niektóre pacjentki są już po masektomii, zanotowano też przypadki śpiączki. 

Dowiedz się więcej na temat: Piersi | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje