Reklama

Reklama

Rozwód cię postarzy

To jak szybko się starzejemy zależy nie tylko od czynników genetycznych. Zmarszczki są w równej mierze wynikiem naszego stylu życia.

Rozwód, nadmierna utrata wagi, stosowanie antydepresantów to czynniki, które sprawiają, że wyglądamy starzej, wynika z ostatnio opublikowanych badań. Za głównego winowajcę naukowcy uznali stres - to właśnie on nie pozwala nam długo cieszyć się młodym wyglądem.

"Cechy jakie dana osoba odziedziczyła mogą początkowo dyktować na ile lat będzie wyglądać, ale jeśli wprowadzisz określone czynniki do twojego trybu życia będziesz się starzec szybciej. Podobnie, jeśli będziesz unikać tych czynników, możesz spowolnić działanie czasu" powiedział autor badań Bahaman Guyuron ze Szpitala Uniwersyteckiego w Cleveland.

Reklama

Naukowcy zbadali 186 par bliźniąt jednojajowych. Są one jednakowo genetycznie zaprogramowane, jednak okazało się, że starzeją się w różnym tempie.

Osoby, które były po rozwodzie wyglądały o 2 lata starzej niż ich bliźniacze rodzeństwo, które nie przeżyło rozwodu. Podobne działanie ma stosowanie antydepresantów i nadmierne wahania wagi.

Co ciekawe, wśród bliźniaków poniżej 40 roku życia cięższy wydawał się starszy, natomiast wśród bliźniaków powyżej 40 roku życia cięższy wydawał się młodszy.

Wyniki badań zostały opublikowane magazynie "Plastic and Reconstructive Surgery".

AFP tłum. i opr. IG

Czytaj też:

Starzeją się przez stres

Banan na stres

Kobiety a stres

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stres | rozwód

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama