Rzepik pospolity: Regeneruje wątrobę i jelita. Pomaga na problemy skórne
Rzepik pospolity najczęściej porasta łąki, pastwiska czy zbocza i przykuwa wzrok żółtymi kwiatami osadzonymi na długich łodygach. Zwrócić uwagę na niego warto, bo zawiera witaminy i substancje chemicznie czynne, które dobroczynnie wpływają na pracę narządów i kondycję skóry. Napar z rzepiku pospolitego regeneruje wątrobę i chroni ją przed nadmiernym stłuszczeniem. Pobudza też do pracy leniwe jelita i aktywnie wspiera działanie układu pokarmowego czy trawiennego. Poza tym rzepik pospolity posiada zdolności antyseptyczne czy antybakteryjne i stosowany zewnętrznie fantastycznie działa na skórę. Przyspiesza gojenie się ran, wspiera leczenie łuszczycy, wyprysków i owrzodzeń. Jak najlepiej wykorzystać działanie rzepiku? Podpowiadamy.
Rzepik pospolity w Polsce występuje powszechnie i najczęściej porasta dobrze nasłonecznione łąki. Kwitnie przez całe lato - od czerwca do sierpnia. Surowcem wykorzystywanym w medycynie naturalnej są liście oraz kwiaty rośliny, które zbiera się w początkowej fazie kwitnienia. Dobry susz - na co zwracają uwagę zielarze - powinien zachować naturalną barwę.
Rzepik pospolity medycyna naturalna docenia ze względu na zawarte w nim witaminy [B1 (tiaminę), PP (niacynę), K] oraz substancje chemicznie czynne, takie jak garbniki, flawonoidy, cholinę, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, askorbinowy) czy olejek lotny.
Jak rzepik pospolity działa na organizm?
Rzepik wspiera kondycję kluczowych narządów. Dzięki cholinie regeneruje wątrobę, pobudza ją do wydzielania żółci i jednocześnie zapobiega jej nadmiernemu stłuszczeniu. Poza tym aktywnie stymuluje do pracy jelita, łagodzi stany zapalne i przynosi ulgę przy nieżytach żołądkach, bólach brzucha, wzdęciach, zgadze, zapaleniu pęcherzyka żółciowego oraz wspiera leczenie gośćca i dny moczanowej.
Rzepik pospolity stosowany jest zarówno w formie naparów (wewnętrznie) jak i zewnętrznie w postaci płukanek i okładów. Wykazuje zdolności antyseptyczne, przeciwbakteryjne czy ściągające i fantastycznie regeneruje skórę. Przyspiesza gojenie się ran, wspiera leczenie łuszczycy i owrzodzeń żylakowatych oraz pomaga pozbyć się wyprysków. Na bazie rzepiku pospolitego można także przygotować płukankę i stosować przy schorzeniach jamy ustnej i gardła.
W sklepach zielarskich dostępny jest zarówno susz z rzepiku pospolitego, herbatki na jego bazie, jak i tabletki zawierające wyciąg z ziela.
Przygotowaniu naparu na bazie rzepiku nie jest skomplikowane. Wystarczy 40 g ziela zalać litrem wrzącej wody, przykryć i odstawić na około 10-15 minut, a następnie przecedzić przez sitko. Napar należy pić dwa-trzy razy dziennie - po pół szklanki przed posiłkiem.
Jak przygotować odwar z rzepiku pospolitego?
Przy dolegliwościach skórnych pomaga odwar z rzepiku pospolitego, który stosuje się zewnętrznie. Dwie łyżki ziela rzepiku trzeba zalać 250 ml ciepłej wody i gotować pod przykryciem przez kilka minut. Następnie odwar należy odstawić na kilkanaście minut i przecedzić przez sito.