Rzęsistek pochwowy: Jak leczyć
Rzęsistek pochwowy przenosi się głównie drogą płciową, ale nie tylko...

Ból i pieczenie cewki moczowej połączone z bolesnym oddawaniem moczu, upławy o przykrym zapachu i zielonkawożółtym kolorze, częste oddawanie moczu, bóle podbrzusza, pieczenie i ból podczas stosunku to typowe objawy rzęsistkowicy u kobiet.
Z takim objawami zgłosiła się do mnie pani Marzena (42 l.). Po badaniu stwierdziłem zakażenie pierwotniakiem zwanym rzęsistkiem pochwowym.
– Ale jak ja się mogłam zarazić? – zastanawiała się pacjentka. – Rzęsistkowica to choroba przenoszona głównie drogą płciową. Do zakażenia dochodzi czasem także inną drogą. Rzęsistek może przez jakiś czas przetrwać poza organizmem, na wilgotnych ręcznikach, gąbkach, bieliźnie. Przeżywa w kroplach niewyschniętej wydzieliny (np. w moczu) chorej osoby – tłumaczyłem.
– U kobiet jest przyczyną zapalenia pochwy i cewki moczowej. Rzęsistek może także zasiedlić macicę, jajowody oraz pęcherz moczowy.
Jakie są objawy zakażenia u mężczyzn
– Ale choroba może się też rozwijać bezobjawowo i zarażony mężczyzna nieświadomie zaraża swoje partnerki. – Jak się leczy tę chorobę?
– Terapii antybiotykami muszą się poddać oboje partnerzy. Trzy tygodnie po jej zakończeniu należy sprawdzić, czy była skuteczna. Jeśli nie, trzeba ją powtórzyć.
Może to doprowadzić do przewlekłego zakażenia pochwy, zapalenia gruczołów Bartholina (wytwarzają śluz w wargach sromowych mniejszych), zapalenia pęcherza. A u mężczyzn do zapalenia żołędzi i gruczołu krokowego.
Ocena wymazów cytologicznych w kierunku obecności rzęsistka pochwowego jest mało przydatna. U kobiet do badań pobiera się treść szyjki macicy i pochwy (pobrane 2-3 dni przed, lub po miesiączce) oraz wymaz z tylnego sklepienia i ścian pochwy.
Czułość metod badania mikroskopowego wydzieliny w przypadku mężczyzn pozwala na ustalenie rozpoznania tylko u około 30 proc. chorych, a posiew wydzieliny z cewki moczowej lub z pierwszej porcji moczu umożliwia postawienie diagnozy w 60-80 proc. przypadków.
Dr Jacek Tulimowski, ginekolog