Reklama

Rzodkiewka - chrupiąca kuleczka

Warto jeść ją kilka razy w tygodniu, bo uodparnia, dodaje energii. Łagodzi objawy kaszlu i przeziębienia, a także poprawia wygląd włosów.

Pojawia się na straganach z początkiem wiosny i możemy się nią delektować do późnej jesieni. Wielu z nas boi się jednak sięgać po rzodkiewki, bo panuje przekonanie, że jako nowalijki są nafaszerowane chemią. Czy to prawda? Rzodkiewki rzeczywiście mogą zawierać cztery razy więcej związków azotu niż ustalona norma Światowej Organizacji Zdrowia. Co prawda aż 90 proc. azotu wydalamy z organizmu wraz z moczem w ciągu 8 godzin. Ale też azotany w trakcie przemian metabolicznych przemieniają się w azotyny, które mogą być przyczyną zatruć, szczególnie małych dzieci. Dlatego lepiej nowalijek nie podawać dzieciom do 10. roku życia, a samemu jeść je z umiarem do maja, gdy pojawią się pierwsze warzywa gruntowe. Bo te możemy już jeść bez obaw.

Reklama

Rzodkiewka ogranicza przyswajanie tłuszczów z pokarmów, co obniża poziom "złego" cholesterolu. Powinny ją chrupać osoby o wysokim ciśnieniu krwi i zagrożone chorobami układu krążenia, bo zawiera dużo potasu, który obniża ciśnienie krwi. Naukowcy odkryli niedawno, że w rzodkiewce znajdują się izotiocyjaniany, które likwidują komórki nowotworowe.

Dużo olejków eterycznych, które ma rzodkiewka, działa wykrztuśnie. Dzięki temu leczy kaszel, oczyszcza nos, łagodzi objawy astmy i zapalenia oskrzeli. Poleca się ją osobom cierpiącym na kamicę nerkową, krzywicę, anemię i reumatyzm. Rzodkiewka zawiera siarkę, która sprawia, że włosy stają się lśniące i sprężyste.

Nie powinny jej jeść osoby zmagające się z chorobami trzustki. Nie jest też polecana chorym cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy oraz z zespołem jelita drażliwego, bo olejki eteryczne podrażniają śluzówkę układu pokarmowego.

Rzodkiewkę najlepiej jeść na surowo, dodając ją do surówek i kanapek. Można też ją zapiekać lub gotować, choć wtedy traci część właściwości. Warto podawać ją ze śmietaną, bo dzięki tłuszczom organizm łatwiej przyswaja witaminy i minerały.

Odmiany rzodkiewki

Carmen. Ma kształt małych czerwonych kulek. Nadaje się do całorocznej uprawy gruntowej. Najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych. Ma łagodny smak, doskonała do surówek.

Krakowianka. Jest to wczesna odmiana, wysiewana pod osłoną najczęściej w połowie lutego. Ma czerwoną skórkę z charakterystyczną obwódką wokół korzonka, jest biała lub lekko czerwona w środku.

Opolanka. Ma kształt cylindryczny, osiąga długość do 5,5 cm. Rośnie szybko, zbiory są możliwe już po 3 tygodniach od siewu. Ma bardzo łagodny smak, doskonała do surówek i kanapek.

Redhart. To odmiana rzodkiewki z Chin, wysiewanej od czerwca do sierpnia. Zbiera się ją od września do listopada. Jest biała na zewnątrz, czerwona w środku. Ma lekko orzechowy smak.

Sopel lodu. Jest największa ze wszystkich odmian rzodkiewki, ma wydłużony kształt, białą skórkę, jest też biała w środku. W smaku dość ostra. Doskonała do surówek z dodatkiem jogurtu lub śmietany.



Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy