Reklama

Rzucenie palenia poprawia nastrój

Pozbycie się nałogu palenia nie tylko korzystnie wpływa na organizm, ale także czyni nas szczęśliwszymi - donoszą naukowcy z Medical School of Brown University.

Od dawna wiadomo, że palenie tytoniu ma negatywny wpływ na ludzki organizm. Zidentyfikowano kilka tysięcy szkodliwych substancji występujących z dymie nikotynowym, które mają zgubny wpływ na organy wewnętrzne - w tym serce, naczynia krwionośne oraz płuca. Mimo ewidentnej szkodliwości palenia, zwolennicy dymka przekonują, że ma on również pozytywny aspekt - pomaga się zrelaksować i poprawia humor. Wyniki najnowszych badań zaprzeczają temu twierdzeniu i pokazują, że jest dokładnie na odwrót. To właśnie rzucenie palenia ma zbawienny wpływ na naszą psychikę!

Reklama

Naukowe dowody

Naukowcy przebadali grupę 236 osób obojga płci, którzy próbowali rzucić palenie i jednocześnie spożywali dużo alkoholu. Wszystkie osoby dostały plastry nikotynowe oraz otrzymały wsparcie psychologa. Dodatkowo niektórym zasugerowano zredukowanie spożycia alkoholu. Następnie uczestnicy badania określili termin skończenia z nałogiem. Na tydzień przed wyznaczona datą wszystkie osoby dostały do wypełnienia standardowy test odnośnie symptomów depresji. Został on powtórzony 2, 8, 16 i 28 tygodni po wyznaczonej dacie.

Nieszczęśliwi palacze

Osoby uczestniczące w eksperymencie różnie reagowały na terapię. Część z nich w ogóle nie przestała palić. Inni pozostawali wolni od nikotyny przez dłuższy, bądź krótszy okres. Najbardziej jaskrawym przykładem byli ci pacjenci, którzy nie palili przez krótki czas. W czasie abstynencji nikotynowej ich nastrój wyraźnie się poprawiał. Niestety, po powrocie do nałogu ich samopoczucie psychiczne uległo pogorszeniu, a w niektórych przypadkach było nawet gorsze niż przed terapią.

Palenie nie leczy

Osoby, którym udało się rzucić palenie i wytrwać w tym stanie, wykazywały najwyższy poziom zadowolenia. Potwierdza to ścisłą współzależność między wzrastającym poczuciem szczęścia i abstynencją nikotynową. Autorzy badania przekonują, że wyniki zadają kłam przekonaniu jakoby palenie mogło leczyć zły nastrój i depresję, nawet jeśli niektórzy ludzie odczuwają względną poprawę samopoczucia. Naukowcy przypuszczają, że dzieje się coś odwrotnego - to fakt kończenia z nałogiem osłabia objawy depresji.

Karolina Ruszkiewicz

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: palenie tytoniu | rzucanie palenia | szczęście | radość życia | humor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy