Reklama

Salak: Cenne właściwości wężowego owocu

Salak to niewielki owoc, którego skórka przypomina skórę węża, dlatego zwie się go „wężowym owocem”. Salak popularny jest głównie w Azji Południowej, jednak jego największe uprawy znajdują się w Indonezji. Mieszkańcy tego kraju uznają salak za wyjątkowy owoc ze względu na jego smak i właściwości prozdrowotne. Salak jest źródłem wielu wartości odżywczych. Znany jest z dobroczynnego wpływu na wzrok i cerę. Chętnie sięgają po niego cukiernicy ze względu na oryginalny smak. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom i zastosowaniu wężowego owocu.

Salak: Jak go rozpoznać?

Salak kształtem przypomina ząbek czosnku. Pokryty jest brązowo-rudą skórką z niewielkimi włoskami. Jego miąższ charakteryzuje kremowa barwa i smak zbliżony do ananasa. Salak nie należy do soczystych owoców, ale z pewnością nadrabia tę wadę oryginalnym smakiem.

Salak – wartości odżywcze

Nie bez powodu salak cieszy się popularnością u Indonezyjczyków. Wężowy owoc ma naprawdę wiele zalet! Po pierwsze dostarcza organizmowi sporo cennej energii. Ponadto, zawiera duże ilości protein i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę całego układu pokarmowego. Salak to również bogate źródło witaminy C, która usuwa z organizmu szkodliwe wolne rodniki, a także witaminy A fenomenalnie wpływającej na skórę i wzrok. Jedząc salaka dostarczamy organizmowi również potrzebnych mu składników mineralnych, takich jak: wapń, żelazo, fosfor i magnez. W 100 gramach wężowego owocu znajdziemy około 80 kalorii.

Reklama

Jak salak wpływa na zdrowie?

Regularnie jedzony salak ma niesamowity wpływ na nasze zdrowie i urodę. Oto jego najcenniejsze właściwości:

• wzmacnia odporność organizmu i usprawnia jego pracę;

• poprawia gęstość mineralną kości i zapobiega osteoporozie;

• wspomaga leczenie trądziku;

• poprawia jakość krwi;

• łagodzi dolegliwości trawienne;

• wspiera pracę układu pokarmowego;

• dodaje energii i przywraca siły witalne.

Warto wiedzieć

Spożywany w nadmiernych ilościach wężowy owoc może wywołać biegunkę.

Zastosowanie

Salaka najlepiej jeść w surowej postaci. Tylko wtedy dostarczy organizmowi najwięcej wartości odżywczych. Świetnie sprawdzi się również w zimnych deserach i ciastach, szczególnie jako dodatek do mas i kremów.

Gdzie kupić salaka?

W Polsce niestety niełatwo kupić salaka. Czasami pojawia się w sklepach z egzotycznymi produktami i naprawdę rzadko w dużych supermarketach. Będąc na wakacjach w Indonezji koniecznie spróbuj wężowego owocu. Zachwyca smakiem i dobroczynnie działa na zdrowie!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy