Reklama

Sałata chroni przed nowotworami

Ma niewiele kalorii, ale za to wiele potrzebnych witamin i składników mineralnych. Wiosną jedz ją często.

Jest krucha i delikatna. Zerwana w ogródku czy kupiona w sklepie, sałata powinna być zjedzona tego samego dnia lub najpóźniej następnego (wtedy przed włożeniem do lodówki trzeba ją skropić wodą i zawinąć w ściereczkę). Sałatę najlepiej kupować od sprawdzonego producenta, który nie używa szkodliwych azotanów, łatwo wchłanianych przez to warzywo. Wiosną i latem najlepiej kupować polskie sałaty na targu.

Ma dużo witaminy C i sporo minerałów. Choć ponad 90 proc. jej składu stanowi woda, sałata zawiera też witaminy C, A (beta-karoten), E i z grupy B, kwas foliowy (bardzo potrzebny kobietom w ciąży), związki mineralne: potas, wapń, magnez, a także karotenoidy i flawonoidy, które są naturalnymi antyoksydantami usprawniającymi działanie układu krążenia. Osoby, które codziennie jedzą choćby dwa listki sałaty, są bardziej odporne na choroby, mają szczuplejszą sylwetkę i gładszą skórę, lepiej śpią (sałata ma właściwości uspokajające), mają szybszą przemianę materii, nie cierpią na zaparcia i łatwiej się koncentrują.

Reklama

Sałata zawiera luteinę i zeaksantynę - silne przeciwutleniacze. Listki sałaty bogate są także w inne antyoksydanty: karotenoidy, polifenolokwasy i flawonoidy, które nie tylko chronią przed wolnymi rodnikami, lecz także wspomagają układ krążenia. Jedzenie sałaty zapobiega rakowi okrężnicy. Aby nasz organizm wchłonął najlepsze składniki sałaty, powinna ona być podawana z tłuszczem. Do sałaty doskonale pasuje oliwa, majonez, śmietana, jogurt lub olej.

Podstawowe rodzaje sałat

Sałata masłowa. Najpopularniejszy rodzaj sałaty w Polsce. Rośnie w gruncie od maja. Ma zwartą główkę, miękkie liście, ciemniejsze na zewnątrz, jaśniejsze w środku. Doskonała do sałatek.

Sałata lodowa. Krucha sałata o jasnozielonych liściach, podobna do małej kapusty. Jest zwarta, ma łagodny smak i podczas jedzenia jej lekko chrupie. Sałatę lodową, w przeciwieństwie do innych sałat, można nie tylko rwać palcami, ale także kroić nożem.

Endywia. Zwana inaczej sałatą kędzierzawą lub szczerbakiem. Ma wydłużone liście, głęboko powcinane, na brzegach ciemnozielone, w głębi jasnozielone. Endywia ma nieco pikantny, lekko gorzkawy smak, dlatego doskonale komponuje się z ostrymi serami.

Radicchio. Ma bordowe liście z białym nerwem pośrodku. Zarówno kształtem, jak i kruchością bardziej przypomina cykorię. Liście może mieć zaokrąglone (radicchio di Verona) lub podłużne (radicchio di Treviso). W smaku gorzkawa, pikantna, do wytrawnych dań.

Rzymska. Podobna do kapusty pekińskiej, ma zwartą, podłużną główkę. W smaku jest łagodna i delikatna, podobna do sałaty masłowej. Doskonale smakuje z majonezem i śmietaną, świetna do dań delikatnych.



Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy