Reklama

Reklama

Seks przyszłych rodziców

Wiele przyszłych mam chwilowo traci zainteresowanie seksem, zwłaszcza w pierwszym trymestrze i pod sam koniec ciąży. Inne kobiety z kolei przysięgają, że jeszcze nigdy nie miały takiego libido. Czy seks w stanie odmiennym to dobry pomysł?

Zarówno niechęć do miłosnych igraszek, jaki i wzmożone nimi zainteresowanie nie są niczym zaskakującym podczas ciąży. Na ogół apetyt na seks zostaje u kobiety rozbudzony w drugim trymestrze, kiedy to mija wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, aby przeszkadzał. Wiele kobiet w tym czasie czuje się bardzo atrakcyjnie.

Nieco gorzej jest w pierwszych trzech miesiącach, kiedy to uciążliwości związane z odmiennym stanie dają o sobie znać, jak i pod koniec ciąży. Ale nie jest to regułą. Jeśli zaś masz ochotę na seks - jesteś szczęściarą.

Reklama

Jeśli ciąża nie jest zagrożona oraz o ile lekarz nie postanowił inaczej, możesz cieszyć się bliskością ukochanego niemal przez cały ten wyjątkowy czas. Jeśli nie masz pewności, jak jest w twoim przypadku, nie wstydź się zapytać o to swojego ginekologa. Udzieli ci szczegółowych informacji, jakie aktywności są dozwolone, a jakich powinnaś unikać. Fakt zajścia w ciążę nie oznacza, że życie seksualne zamiera, przeciwnie, niekiedy nabiera wręcz nowych barw!

Teraz para nie musi już zaprzątać sobie myśli antykoncepcją, ani chęcią spłodzenia dziecka - bo to już się udało. Jest to czas na nieskrępowaną radość z seksu.

Dla wielu kobiet i mężczyzn współżycie w stanie odmiennym stanowi jednak temat tabu. Niektórzy obawiają się, że w ten sposób zaszkodzą dziecku, lub czują się wręcz skrępowani jego "obecnością". W rzeczywistości penetracja nie jest w stanie wyrządzić mu żadnej szkody, nie jest też ono w najmniejszym razie "świadome" tego, co się dzieje.

Warto jednak pamiętać, że niektóre pozycje są w tym czasie niewskazane. Zwłaszcza wszystkie te, które wymuszają na kobiecie leżenie płasko na plecach - w tym ułożeniu macica naciska na naczynia krwionośne. Są one niepolecane zwłaszcza po czwartym miesiącu. Lepiej też unikać pozycji z głęboką penetracją, zresztą dla wielu pań są one w tym czasie dość nieprzyjemne.

Czasem, gdy termin porodu minął, lekarze zalecają swoim pacjentkom współżycie. Mimo to dotąd nie potwierdzono jednoznacznie, czy seks może wpłynąć na przyspieszenie opóźniającego się rozwiązania. Orgazm istotnie wyzwala skurcze macicy, ale jest to czynność porodowa.

***

#POMAGAMINTERIA

Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje