Reklama

Siniaki mogą być objawem choroby. Dlaczego się pojawiają?

Siniaki najczęściej pojawiają się za sprawą doznania jakiegoś urazu. Zazwyczaj nie są powodem do obaw. Zdarza się jednak tak, że czasami powstają zbyt często i trudno nam określić ich przyczynę. Wtedy mogą sygnalizować pewne schorzenia.

Czym są siniaki?

Siniaki w medycznej terminologii są określane jako podbiegnięcia krwawe, czyli różnej wielkości krwotoki podskórne. Pojawiają się najczęściej pod wpływem urazów oraz stłuczeń. Powstają na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i zazwyczaj znikają po upływie mniej więcej 10 dni. 

Na ryzyko powstawania siniaków są narażone kobiety podczas miesiączki, osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew oraz borykające się z wrodzoną nadmierną kruchością naczyń. Występują jednak takie sytuacje, gdy siniaki powstają samoistnie. W takim przypadku warto skonsultować to z lekarzem. 

Reklama

Jakie są przyczyny powstawania siniaków?

Chociaż zazwyczaj siniki są spowodowane wszelkiego rodzaju stłuczeniami, to zdarza się tak, że te wylewy krwawe pojawiają się samoistnie. W takim wypadku warto zacząć przyglądać się tym zmianom, bo mogą one świadczyć o pewnych schorzeniach. 

Siniaki, które pojawiają się bez przyczyny, czyli nie zostały spowodowane żadnym urazem, mogą być związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Ponadto niedobór pewnych witamin również sprzyja pojawianiu się tych zmian. 

Szczególnie narażone są osoby, którym brakuje odpowiadającej za wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych witaminy C. Ponadto mogą również pojawiać się na skutek niedoboru witaminy K oraz PP, a także z powodu anemii, która jest związana z niedoborem żelaza lub witaminy B12.

Podatność na siniaki może także sygnalizować choroby wątroby. Zwłaszcza występujące wraz z obrzękiem zasinienia kończyn dolnych mogą sygnalizować pierwotną marskość wątroby. 

Pojawianie się siniaków to również jeden z objawów białaczki. Tej chorobie towarzyszy m.in. ogólne osłabienie, stany gorączkowe i spadek odporności organizmu, bóle głowy, kości i stawów, a także bóle brzucha oraz inne zmiany skórne. Zatem jeśli siniaki pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, warto skonsultować to z lekarzem.

***

Zobacz także:

Jak pozbyć się siniaków z ciała?

Samoistnie pojawiające się siniaki. Pięć możliwych przyczyn

To nie wysypka. Czym są wybroczyny i kiedy powstają?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby skóry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy